Blue Jean’e neden Kot Pantolon denir?

Kot pantolon ismi nereden geliyor

Günlük hayatta kadın erkek fark etmeksizin en çok kullanılan giysi şüphesiz kot pantolonlardır.

Bir Amerikan buluşu olan blue jeanlerin ülkemize girişi ve ilk ticari pazarlama işini gerçekleştiren kişinin soyadını alarak kot pantolon olarak anılması 1958 yılına denk gelmektedir.

Sorularla Kot Pantolon

  • İlk Kot Pantolon Ne Zaman İcat Edildi : 1850 yıllarında.
  • Kot Pantolonu Kim İcat Etti : Terzi Levi Strauss 
  • Blue Jean Türkiyeye Kim Pazarladı : Muhterem Kot

Kot Pantolonların Hikayesi

II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa gibi Türkiye de Amerikan üslerinden nasibini almıştı.

Amerikan üslerdeki askerlerin sivil kıyafetlerini ise genellikle blucinlerden oluşturuyordu.

O güne kadar Western filmlerinde kovboyların üzerinde gördükleri blucinleri Hollywood ile özdeşleştirmiş olan Türk gençleri, bu özel pantolona sahip olmanın yollarını aramaya başladı.

Kot pantolon ismi nereden geliyor
Kot pantolon ismi nereden geliyor

Türk gençlerinin ilgisini gören Amerikan askerleri, bu fırsatı değerlendirmekte gecikmedi ve kısa sürede bir “ikinci el” blucin pazarı oluştu. Blucine ulaşmanın diğer bir yolu da, üs personeli için kurulmuş olan PX adlı marketlerdi. Ancak Türkiye’nin ilk blucinini, daha doğrusu ‘kot’ pantolonunu üreten Muhteşem Kot, bu sürece hiç dahil olmamıştı.

Muhteşem Kot Kimdir?

Kamu kuruluşlarına ve orduya personel giysisi sağlayan tüccar-terzi Muhteşem Kot, blucini ilk kez Fransa’da tanıdı. Bu rahat ve bakımı kolay pantolonu Amerika’da çiftçilerin ve sığır çobanlarının giydiğini öğrenen Muhteşem Kot, Türk işçi ve köylüsünün de aynı rahatlıkta bir ürüne ihtiyacı olduğu düşüncesiyle, Türkiye’ye döner dönmez üretime başladı ve 1958 yılında soyadını verdiği ‘Kot’ markasını tescil ettirdi.

Levi Strauss’un 1800’lerin sonunda Amerika’yı demiryolu döşeyerek kat eden işçiler için tasarladığı pantolon, Karaköy Necati Bey Caddesi’nden İstanbul çevresine, Ankara’da da Hergele Meydanı ve Samanpazarı’ndan Anadolu’ya yayılıyor, işçi ve köylünün iş elbisesi ihtiyacını karşılıyordu.

İlk “Kot” etiketinde dayanıklılığının göstergesi olarak bir pantolonu iki yana çeken atlar kullanıldı. Yeni pantolona markasından dolayı ‘kot pantolon’ adı verildi ve marka artık ortada olmamasına karşın, Muhteşem Bey’in soyadı bugün de hala kullanılan bir ‘generic brand’ olarak tarihteki yerini aldı.

Ancak Muhteşem Bey’in ürettiği kot pantolonlar, blucinler gibi giyildikçe beyazlamak yerine lacivert rengini koruyor, çok yıkandığında ise sararıyordu. Gerçi, Türk işçi ve köylüsü için bu durum önemli bir sorun teşkil etmiyordu; ancak yeni yetişen genç nesil için beyazlamayan bir blucin giymektense, hiç giymemek daha iyiydi.


Ükemizde kurum ve okullar tarafından yapılan kpss benzeri sınavlarda sıkça soru sorulan ve değinilen “Kot pantolon ismi nereden geliyor?” başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.

Kot pantolon ismi nereden geliyor?  başlıklı bu yazıyı dilerseniz pdf dosyası olarak kullanabilir, ppt formatında slaytlara dönüştürebilir, her türlü sınav, ödev ve tez çalışmasına dahil edebilirsiniz.


Ayrıca Bakınız : Cumhuriyetin ilk milyoneri kimdir?


Ayrıca Bakınız : Türkiye’ye İlk Yatırımı Hangi Ülke Yapmıştır?


Ayrıca Bakınız : Türkiye’nin İlk Anonim Şirketi Ne Zaman Kuruldu?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir