Antifiriz Nedir?

antifirz nedir ne işe yarar

Otomobillerde, ulaşım araçlarında ve içten yanmalı motora sahip tüm makine ve araçlarda motorun sağlıklı çalışmasını sağlayan ve destekleyen birtakım sıvılar kullanılmaktadır.

Bu sıvılardan en önemlisi özellikle soğuyan mevsim şartlarını göz önüne aldığımızda kar, buz ve don olayları yaşama ihtimaliyle birlikte antifirizdir diyebiliriz.

Kelime anlamı olarak antifiriz donmayı önleyen sıvıdır.

antifriz ad

  1. 1.genellikle soğuk havalarda motorlu taşıt radyatörlerinin suyuna katılan, onun donma derecesini düşüren, donmasını önleyen sıvı.eş anlamlısı:donmaönler
  2. 2.ARGO alkollü içki, genellikle de kanyak.

Antifiriz ne anlama geliyor?

Araç sıvılarından biri olan antifriz, “soğutucu” veya “donma karşıtı” olarak bilinse de motorda donmayı önlediği kadar fazla sıcaklığı da engeller. Başka bir deyişle “Antifriz nedir?” sualini, “Motorda donmayı ve kaynamayı önleyen maddedir.” şeklinde izah etmek daha doğru olacaktır.

Antifriz nedir? Yararları nelerdir? Antifriz ilave etmesi nasıl yapılır? Aracınıza hangi oranda antifriz ilave etmeniz gerekir? Yazın antifriz kullanmanız gerekir mi? Antifrizin ömrü ne kadardır? Antifriz çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Antifriz renkleri ne ifade eder? Antifriz seçerken nelere dikkat faktörüz gerekir? Antifriz ile ilgili merak ettiğiniz tüm suallerin yanıtlarına beraber göz atalım.

Antifriz Nedir? Ne İşe Fayda?

Antifriz, bir içki çeşididir ve alkol renksizdir. Piyasadaki antifrizlerin renkli ve bu renklerin birbirinden değişik olmasının nedeni ise rastgele bir sızıntı vaziyeti olduğunda sudan ayırt edilmesini sağlamaktır. Ayrı olarak hangi tip ürünü kullandığınızı bilmeniz de antifriz renklerinin çeşitli olmasıyla daha kolay hale gelir. Özetle antifriz aslında saydamdır. Ancak üreticiler, antifrizlerin ayırt edici olması için renk ilave ederler.

Antifriz Yararları Nelerdir

Warning Road Sign next to car driving on winding winter highway, Zion National Park, Utah

· Soğutmaya katkıda bulunur.
· Motorun sıcaklık yapmasını önler ve motorun ömrünü uzatır.
· Aşındırıcı maddelerin oluşumunu engeller.
· Motor soğutma suyunun donma noktasını düşürür, soğuk mevsimlerde motorun zarar görmesinin önüne geçer.
· Sirkülasyon pompasının verimliliğini artırır.

Antifriz Nasıl İlave edir?

Radyatör suyuna antifriz ilave ederken adım adım yapmanız gerekenler;

· Evvela otomobilinizin soğuduğundan emin olun.
· Aracınızın kaputunu açın ve ızgara şeklindeki radyatörü bulun.
· Radyatör ve yedek su kapağını açın.
· Radyatörün altında yer alan tahliye kapağını açın ve tüm suyu boşaltın.
· Su boşalttıktan sonra radyatör kapağını sıkıca kapatın.
· Antifrizi yavaşça radyatörün içene dökün.
· Antifrizin üzerine saf su ilave edin.
· Radyatör tamamıyla dolduğunda aracınızı çalıştırın.
· Motorun çalışmasıyla bir miktar su kaybı olacaktır. Su, normal düzeye gelinceye dek ekleme yapın.
· Radyatör kapağını kapatın. 

 Antifriz Hangi Oranda Kullanılmalı?

Antifrizin görevini tesirli bir şekilde gerçekleştirmesi ve motora zarar vermemesi için belli bir miktar su ile karıştırılarak kullanılması gerekiyor. Su ile buluştuğunda antifriz kaynama noktası yükseliyor, donma noktası ise düşüyor. Böylelikle antifriz daha tesirli bir hale geliyor. Peki radyatöre ne kadar antifriz konmalı? İdeal antifriz su karışım oranı ile ilgili fikir vermesi için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. 

Araçlara ne kadar antfiriz ve su koyulmalı
Araçlara ne kadar antfiriz ve su koyulmalı

Değerlerde imalata bağlı farklıklar olabileceğini unutmamalısınız.

 Antifriz Nasıl Kontrol Edilir?

Checking the radiator/cooler antifreeze – car engine antifreeze

Aracınızda kullandığınız antifriz yaşadığınız abuhava şartlarına uygun mu? Öğrenmek için bomemetre de denilen antifriz ölçer yardımıyla donma derecesini öğrenebilir veyahut servisten yardım alabilirsiniz.

 Yazın Antifriz Kullanılmalı mı?

Motion blur on a car on a summer journey in the Mount Cook National Park on New Zealand’s South Island.

Kış mevsiminde büyük ehemmiyet taşıyan antifriz kullanımı, yazın otomobil kullanıcıları için bir sual işaretine dönüşüyor. Antifriz yöntemi; motordaki kir, pas, kireçlenme, oksitlenme gibi kimyevi bozuklukların oluşumunu engeller, soğutma sıvısının motorda rahat dolaşımını sağlar. Motorun fazla ısınarak hararet yapmasının önüne geçer. Bu yüzden yaz mevsiminde de bir miktar antifriz kullanmak aracınızın motoru için oldukça yararlı olacaktır.

Antifriz Ömrü Ne Kadar?

Otomobilinizin ömrünü uzatmak için antifriz bakımı ve yenilenmesi önemlidir. Zira vakit içinde bozulan antifriz, işlevlerini yerine getirememeye başlar.
Antifriz ne zaman değişir? Antifriz, senede bir değiştirilmelidir. Antifriz raf ömrü ise takriben 5 senedir.

Antifriz Fiyatları

Antifrizler çoklukla 3 litrelik ambalajlar halinde satılıyor ve ücretleri 20 TL ila 30 TL arasında değişiyor.

Antifriz Çeşitleri ve Özellikleri

Antifriz seçiminde ürünün renginden çok tipine dikkat faktörüz gerekir. Zira firmalar antifrize daha sonradan renk ilave ederek aslında sizin ihtiyacınız olan antifriz tipini değiştirebiliyorlar. Ya da iki farklı markanın yeşil antifrizi aynı özelliklere sahip olmayabiliyor. Ülke dışında antifriz standartları sıkı kaidelerle belirlenmiş olsa da ülkemizde antifriz ücretlerini düşürmek için kimi firmalar yanıltıcı ürünleri piyasaya sürebiliyorlar. 

İnorganik Antifriz (IAT-Inornagic Acid Technology)Genellikle açık parlak yeşil renktedir.Fosfat (demir savunucu) ve silikat (alüminyum savunucu) içerir.Demir motor bloku, alüminyum sirkülasyon pompası, silindir kapağı ve soğutma sıvısının geçtiği parçaların olduğu araçlarda korozyonu önler.Vasati ömrü 40.000-50.000 kilometre, 2 senedir.

Organik Antifriz (OAT-Organic Acid Technology)Turuncu, pembe, koyu yeşil başta olmak üzere bir hayli farklı renkte olabilir.2-EHA asit ve bazı organik asitler içerir.Fosfat ve silikat içermediğinden inorganik antifriz kadar kuvvetli korozyon savunması sağlayamaz.Motora geç nüfuz eder fakat uzun müddet savunma sağlar.Vasati ömrü 200.000 km, 5 senedir.

Hibrit Organik Antifriz (HOAT-Hybrid Organic Acid Technology)Organik ve inorganik antifrizlerin karışımıdır.Sarı ve turuncu başta olmak üzere kırmızı ve pembe renkte de olabilir.

Nitritli Organik Antifriz (NOAT-Nitrited Organic Acid Technology)

  • Çoğunlukla kırmızı ve koyu pembe renklidir.
  • Organik antifrize nitrit ve molibden gibi bileşenlerin ilave etmesiyle üretilir.
  • Ömrü 1 milyon kilometre’ye kadar çıkabilir.
  • Diğer antifrizlere göre daha pahalıdır.
  • Daha çok iş makinelerinde ve kısa müddette çok yol olan büyük araçlarda kullanılır.

Antifriz Renkleri Ne Anlama Gelir?

 Antifriz, bir içki çeşididir ve içki renksizdir. Piyasadaki antifrizlerin renkli ve bu renklerin birbirinden değişik olmasının nedeni ise rastgele bir sızıntı vaziyeti olduğunda sudan ayırt edilmesini sağlamaktır. Ayrı olarak hangi tip ürünü kullandığınızı bilmeniz de antifriz renklerinin çeşitli olmasıyla daha kolay hale gelir. Özetle antifriz aslında saydamdır. Ama üreticiler, antifrizlerin ayırt edici olması için renk ilave ederler. 

Kırmızı Antifiriz Özellikleri

En çok kullanılan, en iyi antifriz denilen kırmızı antifrizin özellikleri:· Daha düşük donma noktasına sahiptir. · Kış mevsiminin sert geçtiği bölgelerde daha çok seçenek edilir. · Dizel motorlu ve LPG’li araçlar için bilhassa önerilir.

Kırmızı Antifriz ile Mavi Antifriz Arasındaki FarkJaponya’da üretilen otomobillerde genellikle kırmızı renkte antifriz kullanılıyor. Avrupa ve Uzak Doğu menşeli otomobillerde genellikle mavi ya da kırmızı, Amerikan menşeli otomobillerde ise yeşil ya da turuncu antifriz tercih ediliyor. Mavi antifriz, klasik imalat teknolojili inhibitör ilave ederek üretilmiş ve mavi renkle renklendirilmiş; kırmızı antifriz ise organik üretim teknolojili inhibitör ilave ederek üretilmiş ve kırmızı renk ile renklendirilmiştir. 

Organik inhibitör ilave ederek üretilen kırmızı antifrizin mavi antifrize oranla üç kat daha uzun ömürlü olduğu bilinir. Ama aracınızın markası, modeli ve imalat senesi da renk seçiminde tesirlidir. Sözgelişi; daha tesirli temizleme sağlayan kırmızı antifrizi yaşlı bir otomobile koyduğunuzda yerleşmiş kirleri kuvvetli bir şekilde atacak, radyatörde açılmalara ve delinmelere yol açacaktır.

Kırmızı Antifriz ile Yeşil Antifriz Arasındaki Fark Yeşil antifrizler çoğunlukla inorganik inhibitör ilave ederek üretiliyor ve yeşil renk ile renklendiriliyor. Bu yüzden kırmızı antifriz, daha güçlü bir tesire sahiptir.

Hangi Antifrizi Kullanacağınıza Nasıl Karar Vereceksiniz?

Portrait of an auto mechanic putting oil in a car engine

Antifriz satın almadan önce önceden kullandığınız antifrizin özelliklerini de dikkate almalısınız. Zira yeni antifrizin savunucu özelliklerini kaybetmemesi için daha önceki antifriz ile karıştırılması önerilmiyor. Özellikle organik ve inorganik antifrizleri birbiriyle karıştırmamaya önem vermeniz gerekiyor. 

Aracınızın kullanım rehberinde yer alan, otomobil üreticinizin önerdiği antifriz çeşidini seçmeye önem vermelisiniz.

Arabanızın motorunu oluşturan parçaların hangi malzemeden üretildiğini bilirseniz antifriz seçimini de buna uygun yapabilirsiniz. Mesela günümüzdeki araçların motorlarında ekseriyetle alüminyum kullanılıyor. Bu yüzden silikat içeren hibrit tipteki antifrizler ve organik antifrizler daha çok seçenek ediliyor.

Su ile karıştırılarak kullanılan antifrizlerin donma derecesinde suyun sertliği de tesirli oluyor. Yaşadığınız yerde suyun sertlik derecesi düşükse ve otomobilinizi sık kullanıyorsanız ekseriyetle yeşil renge sahip, inorganik ve uygun ücretli antifrizleri seçenek etmenizde de bir mahzur olmadığını da bilmelisiniz. 

Aracınızı sık kullanmıyorsanız ve antifrize ilave ettiğiniz suyun sertlik düzeyi yüksekse pembe ve kırmızı renkli hibrit/organik antifrizler sizin için daha uygun bir seçenek olacaktır.

Sıhhat açısından değerlendirildiğinde ise mavi renkli antifrizler daha sıhhatli oluşları ile biliniyor. Gıda ve canlılar ile temasın yoğun olduğu sektörlerde tercih ediliyor.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir