Anadolu Kelimesi Nereden Geliyor

Anadolu Kelimesi Anlamı Nedir Neresidir Kökeni nedir

Yaşadığımız bu güzelim coğrafya yüzyıllardır tüm halkların imrenerek baktığı, tarihi barış, kardeşlik, mücadele ve birçok başarılarla dolu güzide bir bölgedir.

Anadolu bölgesine verilen bu isim dillere o kadar dolanmıştır ki anlamı üzerine birçok efsane ve uydurma hikayeler yazılmıştır.

Peki gerçekte Anadolu kelimesinin anlamı nedir? Anadolu ilk kez nerede kullanılmıştır? Etimolojik kökeni nedir? birlikte inceleyelim.


Anadolu Kelimesinin Anlamı

Anadolu kelimesi Orta Yunanca Anatolía ανατολία  “Doğu ülkesi, Ege’nin doğu kıyısı ile Fırat nehri arasındaki ülke” sözcüğünden gelmektedir.

Yunanca sözcük Eski Yunanca anatolē ανατολη  “1. kalkış, doğuş, özellikle güneşin doğuşu, 2. doğu, 3. Ege’nin doğusu” sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca anatéllō ανατέλλω  “doğmak, çıkmak” kelimesinden türetilmiştir. Yunanca kelime fiil Eski Yunanca téllō, tol- τέλλω, τολ-  “kalkmak, kaldırmak” kelimesinden ana+ önekiyle türetilmiştir. 

Not : Anadolu kelimesi Yunanca kaynaklı bir kelimedir ve Yunanca dili Yeni Yunanca, Orta Yunanca, Eaki Yunanca olmak üzere üç farklı dönemsel kullanım şekline sahiptir.


Anadllu Kelimesinin Kullanıldığı En Eski Kaynak

Anadolu kelimesi tarihte ilk olarak Osmanlı Dönemine ait bir yazılı eser olan Düsturname-i Enveri isimli kitapta “anatoli” olarak kullanılmıştır.

Anadolu kelimesinin kullanıldığı ilk kaynak olan Düsturname-i Enveri 1465 yılında yazılmış bir eserdir. Bu eserde anatoli olarak geçen sözcük daha sonra dilimizde anadolu olarak söylenmeye başlanmıştır.

Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

“Küçük Asya’nın orta-batı bölümü” [İBatt, y. 1330]
AnaṭolīKöken

Orta Yunanca Anatolía ανατολία  “«Doğu vilayeti», merkezi Amorion/Emirdağ olan büyük vilayet” sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca anatolḗ ανατολή  “doğuş, özellikle güneşin doğuşu; doğu” sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca anatéllō ανατέλλω  “doğmak, çıkmak” kelimesinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca téllō, tol- τέλλω, τολ-  “kalkmak, kaldırmak” fiilinden ana+ öneki eklenerek türetilmiştir.


Anadolu’nun Doğu Roma’da Kullanımı

Doğu Roma’nın Anatolikón adı verilen ve askeri olarak bilinen eyalet Amorium/Emirdağ kenti merkez olmak üzere 640 yılından sonra kuruldu. Latince eşdeğer adı Oriens (“Doğu”) idi. 1329-1337 yılları arasında burada bulunan Arap seyyah ve gezgin İbn Battuta Afyon-Kütahya-Ankara yöresini ve çevresini Anaṭoliyya adıyla anar.

Fatih dönemi ve sonrasında Anadolu “İstanbul’un doğusu ile Fırat arasındaki alan” olarak tanımlandı.


Anadolu Tam Olarak Neresidir?

Anadolu kelimesi genelde Türkiye Cumhuriyeti topraklarının tamamı olarak bilinmektedir. Fakat coğrafi bilimciler ve tarih uzmanları anadolunun net sınırlarını ve haritasını aşağıdaki gibi çizmektedir.

Anadolunun Sınırları ve Haritası
Anadolunun Sınırları ve Haritası

Söz konusu harita Anadolunun net sınırlarını gösteriyor olsa da ülkemizin tamamı yaygın olarak Anadolu ismiyle adlandırılmıştır.


Ayrıca Bakınız : Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Alfabeler Nelerdir?


Anadolu kelimesi nedir, ne anlama gelir, Anadolu kelimesini tarihte ilk kim kullanmıştır ve anadolu neresidir, anadolu haritası ve sınırları ile ilgili bilgi amaçlı oluşturulan bu içerik herhangi bir izin alınmaksızın ödev, tez, araştırma ve ders notlarında, düz yazı, pdf veya slayt olarak kullanılabilir.


Ayrıca Bakınız : Çekik Gözün Sebebi Nedir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir