21 Şubat 2019’da Beklenen Büyük İstanbul Depremi Üzerine

21 Şubat 2019 Deprem Olacak Mı, Nerede, Saat Kaçta

Uzunca bir süredir beklenen büyük marmara depremi ile ilgili olarak son günlerde Frank Hoogerbeets isimli kişinin 21 Şubat 2019’da mega deprem olacak, Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Marmara uzantısında gerçekleşecek, İstanbul yıkılacak gibi açıklamaları herkeste korku, endişe ve merak uyandırdı.

Bu önemli ve merak uyandıran konu üzerine değinmek istedik. İstanbul depremi nedir? 21 Şubat 2019 da büyük deprem olacak mı? Depremler önceden bilinebilir mi? gibi soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Öncelikle başlıkta geçen “21.02.2019 Mega Deprem Olacak!” diyen araştırmacı Frank Hoogerbeets kimdir bir bakalım.


Frank Hoogerbeets Kimdir? Deprem Tahmini Doğru mu?

21 Şubat 2019’da büyük deprem olacak ve en az 8 büyüklüğündeki depremde İstanbul başta olmak üzere yakın iller etkilenecek tahmininde bulunan Frank Hoogerbeets kimdir?

Frank Hoogerbeets Kimdir
Frank Hoogerbeets Kimdir

Frank Hoogerbeets aslında bir müziysen ve şarkı sözü yazarı. Aynı zamanda uzay bilimlerine yakından ilgi duyan bir araştırmacı.

Uzay bilimleri araştırmacısı Frank Hoogerbeets uzun yıllardır yaptığı araştırmalarda gezegenlerin hareketleri ve birbirleriyle olan konumlarının değişmesi sonucu tektonik ve sismik hareketler olduğunu tespit ediyor. Ve gözlemlediği gezegen hareketlerini ve bunların olası sonuçlarını ditranium isimli sitede dünyaya duyuruyor. Yeni nesil deprem uzmanı ve tahminci olarak kendini adlandıran Frank Hoogerbeets tahminleri ise insanlarda endişe uyandırıyor.

Deprem Olacak Mı 21.02.2019
Deprem Olacak Mı 21.02.2019

Gezegenlerin Hareketi Depreme Neden Olur mu?

Gezegenlerin hareketi depreme neden olur mu? sorusunun cevabı netlik taşımaz ve duruma göre değişebilir.

Şöyle ki;

Her maddenin kütle çekim kuvveti vardır. Ve bu kuvvet elektromanyetik çekim alanı ile yakındaki – çevredeki maddeleri etkiler. Bu küçük tanımı gezegenler boyutunda genişletirsek, gezegenlerin çekirdek ve kütle çekim kuvvetlerinin birbirini etkilemesi sonucu sismik aktivite, denizlerde yükselme (med-cezir) vb. olaylar görülebilir diyebiliriz.

Rahatlıkla diyebiliriz ki gezegenler birbirine yaklaşırsa birtakım sismik aktiviteler, tektonik hareketler, depremler ve gel git benzeri olaylar görülebilir.

Fakat dikkat ederseniz yukarıdaki cümle kesinlik arz etmiyor, edemez. Çünkü gezegenlerin birbirine yaklaşması sonucu oluşacak ve dünyayı etkileyecek kütle çekim enerjisi hesaplanabiliyor olsa da, bir fay hattını veya levhayı hareket ettirecek bir sismik enerjinin miktarı ve gezegenlerin kütle çekim enerjisiyle karşılanıp karşılanmayacağı maalesef bilinmiyor.

Sözün özü, “Gezegenlerin birbirine yaklaşması ve kütle çekim enerjisiyle birbirini etkilemesi birtakım sismik, tektonik hareketlere sebebiyet verebilir.

Fakat bu durum kesin değildir, miktarı, derecesi ve doğruluğu ölçülemez.” diyebiliriz.

21 Şubat 2019 Büyük İstanbul Depremi Uyarısı ve Haberleri
21 Şubat 2019 Büyük İstanbul Depremi Uyarısı ve Haberleri

21 Şubat 2019 deprem mi olacak diye merak ediliyor ve kimi çevrelerce 21 Şubat 2019’da gerçekten deprem bekleniyor.

Her bilimde olduğu gibi Jeoloji Biliminde de kimi konular öngörü ve tahminlerle ilerler ve maalesef kesinlik arz etmez. Deprem konusu da jeoloji biliminin en önemli konularında birisidir ve kesinlikle öngörüler ve tahminler üzerine kuruludur.

Depremin Yıkıcı Etkileri 21 Şubat 2019
Depremin Yıkıcı Etkileri 21 Şubat 2019

Depremler ve Sismik Hareketler Birbirini Tetikler

Depremler öncü sarsıntılarla ortaya çıkarlar ve sonra asıl sismik hareket meydana gelir. Ser sarsıntı farklı bir tabakayı etkileyerek yeni bir sismik hareketin oluşumuna neden olabilir.

Mesela küçük sismik aktiviteler diğer fay hatlarını ve katman boşluklarını etkileyerek büyük depremlere neden olabilir. 20.02.2019 tarihinde Çanakkale Ayvacık’ta meydana gelen richter ölçeğine göre 5,5 şiddetinde olan deprem ve önceki günlerde yine Çanakkale çevresi ve Ege Denizinde meydana gelen küçük ölçekli depremler.. Tüm bu sismik hareketlerin sebebi Frank Hoogerbeets’in bahsettiği gezegenlerin bu dönemdeki konumları olabilir ve Çanakkale – Ege bölgesindeki depremler Büyük Marmara Depremi veya Mega İstanbul Depreminin habercileri olabilir.


Tahminler Önemli ama Daha Önemlisi Tedbirli Olmak

21 şubat 2019 deprem haberi herkesin endişe duymasına neden oldu ve dikkat ederseniz bir süredir unutulmaya yüz tutan deprem konusunu ve özellikle Büyük Marmara ve İstanbul Depremi konusunu gündeme getirdi.

21 şubat 2019 deprem saat kaçta olacak, 21.02.2019 depremi nerede olacak gibi sorular sorulmaya devam ediyor.

Maalesef Türkiye gibi tektonik açıdan hareketli bir ülkede yaşadığımız için deprem konusunda tün önlemleri standart olarak almış ve gayet bilinçli bir halk olmamız gerekirken, bizler deprem kelimesini duyunca nereye kaçacağımızı şaşırıyoruz.

Şunu açıkça belirtmekte fayda var, 21 Şubat 2019 depremi olabilir, deprem 15 Mart 2019 da da olabilir ve unutmayın 08 Nisan 2019 depremin tarihi olabilir ama 20 Mayıs 2019 da da deprem olabilir.

Yani depremi önceden bilerek ona göre davranmak ve psikolojik olarak hazırlanmak çok güzel evet. Ama her an zaten bir yerlerde sarsıntı oluyor, sismik aktiviteler devam ediyor ve o hareket sadece bulunduğumuz yerde olmadı.

Bizler deprem konusunda yeterince bilinçlendiğimiz ve tüm önlemleri aldığımız vakit zaten depremin meydana geleceği günün ve saatinin önemi kalmayacak.

Saygılarımızla.


Ayrıca Bakınız : Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?


Ayrıca bakınız : 17 Ocak 1995 Kobe Japonya Depremi


Ayrıca Bakınız : Zemin Mühendisliği ve Geoteknik Uygulamaları


Ayrıca Bakınız : İksa Nedir? İksa Sistemleri


Ayrıca Bakınız : Fore Kazık Nedir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir