21 Aralık : Kış Gün Dönümü Nedir

kış gündönümü 2018 2019,hangi tarihtedir,kaç saat,hadi,astroloji,nedir, en uzun gece,21 aralık,indirimleri 2018,kaç saattir,hangi tarihte,ile ilgili sözler,

Kış mevsimi gelip çattı! Bugün yani 21 Aralık 2018 Cuma günü kış gün dönümü olarak bilinmektedir. yani artık gündüzler kısalacak ve geceler uzayacak. Peki neden 21 Aralık en uzun gece ve kış gündönümü nedir ne anlama gelir ve nereden çıkmıştır birlikte inceleyelim.

Kış gün dönümü, güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi’ne dik geldiği an demektir. Kış gündönümü ile birlikte gündüzler kısalıp, geceler uzayacak. Sizler için Kış gündönümü ile ilgili bilgileri derledik. İşte 2018 Kış gündönümü

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR? NELER YAŞANACAK?

Her gün birbirinden değişik olsa da bugünü diğerlerinden değişik kılan çok ehemmiyetli bir özellik daha var. 21 Aralık, Kuzey Yarımküre için en uzun gecenin yaşandığı gün. Bugün güneş ışınları Kuzey Yarımküre’ye en eğik açılarla gelecek.

Kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık’ta gündüz müddetinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu yüzden 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da yaşanır. Bu tarihten itibaren gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya başlar.

21 Aralık’ta güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi’ne dik gelmesiyle şu olaylar gerçekleşir:

Güneş ışınları Güney Yarımküre’ye gelebileceği en dik, Kuzey Yarımküre’ye en eğik açılarla gelir.

Üzerinden Oğlak Dönencesi’nin geçtiği karaların iç bölümleri, Dünya’nın en sıcak yerleridir.

Güneş ışınlarının atmosferde katettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak Dönencesi’dir.

Öğlen saat 12.00’de Oğlak Dönencesi’nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz.

Aydınlanma çizgisinin hudutları Kutup dairelerinden geçer. Güney Kutup Kuşağı aydınlanma çemberi içinde iken, Kuzey Kutup Kuşağı karanlık çember içindedir.

Kuzey Kutup Dairesi’nde yalnızca bu gün 24 saat müddetle gece, Güney Kutup Dairesi’nde ise 24 saat müddetle gündüz yaşanır.

GEÇEN YIL EN UZUN GECE NASIL YAŞANDI?

İstanbul’da 21 Aralık
Güneşin doğuşu: 08.27
Güneşin batışı: 17.40
Gece müddeti: 14 saat 47 dakika
Gündüz müddeti: 9 saat 13 dakika
En uzun gecenin yaşandığı Sinop’ta gece müddeti 15 saat 6 dakika;
Gündüz müddeti ise 8 saat 54 dakika oldu.
En kısa gecenin yaşanacağı Hatay’da gece müddeti 14 saat
Gündüz müddeti ise 10 saat yaşandı.

BUGÜN EN UZUN GECE HANGİ İLDE YAŞANACAK?

Kuzey yarım kürede Oğlak dönencesine güne ışıklarının dik geldiği 21 Aralık’ta en uzun gece yaşanacak. Ülkemizde en uzun gece ise Kuzey’deki Sinop’ta yaşanacak.

GOOGLE’DAN DOODLE İZAHI

Bugün Kış Gündönümü olarak da bilinen Kuzey Yarımküre için sene ilk günü ve sene en uzun gecesini kutluyoruz. Dünyamız güneşi çevrelediğinde, Kuzey Kutbu bugün 21 Aralık’ta güneşten uzaklara doğru en uzak açıdır. 

Bugün, güneşi, Kuzey Yarımküre semanın en alt noktasında bulabilirsiniz. Dünyadaki insanlar bu astronomik kilometre taşını asırlar süresince kutladılar.

İrlanda’da insanlar, gündönümü günler öncesinden Newgrange’de toplarlar – 5000 seneden daha daha önceki bir devasa kabir. Piyango tarafından seçilen kalabalıklar, güneşin doğuşunu görmek için daha önceki geçit kabrini aydınlatır.

Stonehenge’de insanların kalabalıkları, güneşin tanınmış kişi taşlarla direk hizalandığı hatıra kutlamak ve yakalamak için bir araya geliyor.

Çin’de, mahalli halk kış mevsiminin kutlaması olan Dongzhi Şenliği olarak Kış Gündönümü’ne müracaat eder. Yerliler, “aile birleşimi” mananına gelen tang yuan isimi verilen pirinç toplarının keyfini çıkarır. Bu ikramın refahı ve birliği getirdiği söylenir, hepimizin bu uğurlu günde tadını çıkarabileceği bir şey.

Mutlu bir Kış Gündönümü dileklerimizle, Kuzey Yarımküre Kalbimiz Seninle!


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir