Nakit Yönetimi

nakit yönetimi nedir

Nakit yönetimi nedir? Nakdinizi Yönetin!

Nakit nedir, bir işletmenin can suyudur. İşletmenin sağlığı ve hayatta kalması için nakit akışının yönetilmesi şarttır. Bu bölümde nakdin önemini ve kârın her zaman nakit akışıyla aynı şey olmadığını anlatacağım. “Nakit faaliyete döngüsü”nü açıklayarak nakit akışının iyileştirilmesi için işletmelerin kullandığı yerleşik tekniklerin üzerinden geçeceğiz.

A. NAKDİN ÖNEMİNİ ANLAYIN

İşletmelerin batmasının en yaygın nedeni kârsızlık değil nakitten yoksun olmalarıdır. Pek çok batık şirket yüksek kâra sahip olsa da nakit sıkıntısı çeker.

Kâr mı, likidite mi? Nedir ve farkları nelerdir.

Kâr, bir işletme tarafından elde edilen getiriyken likidite gerektiğinde masraf ve borç ödeyebilme yeteneğidir. Likidite finansal istikrar için gereklidir. Likidite başarılı bir şekilde yönetilmezse işletme tedarikçilerine ve alacaklılarına ödeme yapamaz ve bu da şirketi iflasa götürebilir.

Nakit oksijen gibidir. Bir benzetme vardır: Kâr yiyecek, nakit oksijen gibidir. Hayatta kalmanın üç altın kuralına göre insanlar yiyecek olmadan üç hafta, su olmadan üç gün, oksijen olmadan üç dakika hayatta kalabilir. Aynı şekilde şirket kâr etmeden kısa vadede ayakta kalsa da nakit olmadan hayatta kalması mümkün değildir. Çalışan ve tedarikçilerine ödeme yapamayan şirket uzun süre dayanamaz.

“Ciro hava atmak, kâr akıl sağlığı, nakit ise hakikattir.”

Nakit suyunu çekince. Birçok işletme likiditesine yeterince ilgi göstermez. Birincisi, şirketler nakit gelir ve harcamaların tahmini konusunda gerçekçi değildir. Geliri olduğundan fazla, harcamaları düşük tahmin ederler. İkincisi, nakit akışını düzenli planlayıp sorunları öngörebilen çok az şirket vardır. Nakit sıkıntısına girdiklerinde ise genellikle iş işten geçmiş olur.

İdeal hedefler. Hem sağlıklı nakit akışı hemde yüksek kâr ideal bir hedeftir ancak iş icraate geldiğinde maalesef bunu başarmak kolay değildir. Bir işletmenin kısa vadeli hedefi nakit akışı yönetimidir. Orta ve uzun vadeli hedefse kârlılığı yönetmek olmalıdır.

Doğru nakit dengesini kurmak.

İşletmeler kendileri için en uygun nakit akış dengesini keşfetmelidir. Kısa vadeli tüm takepleri karşılamak ile kârlı yatırımlara kullanmak için elde yeterli nakit tutmak arasında bir denge vardır. Dolayısıyla yeterli likiditeye sahip olmakla daha kârlı varlıklara yatırım yapmak arasında da bir denge kurulmalıdır.

“Başarılı işletmeler kısa vadede nakit akışını, orta ve uzun vadede ise kârı yönetmeyi bilmelidir.”

B. AŞIRI İŞ HACMİNDEN KAÇININ

Birçok işletme büyümek için can atar. Başarılı bir şirket kurmanın en en iyi yolunun hızlı büyüme olduğuna dair bir inanış vardır. Ancak gerçekte durum böyle değildir.

Aşırı iş hacmi. Bir işletmenin aldığı işlerle, bu işleri yapma kapasitesi arasındaki dengesizliğe aşırı iş hacmi denir. Likiditeyi göz ardı etme pahasına satış ve kâr peşinde koşan, hızlı büyüyen işletmelerin bir göstergesidir.

“Ödenmiş çek düne, peşin ödeme bugüne, senet yarına aittir.”

C. NAKİT FAALİYET DÖNGÜSÜNÜ ANLAYIN

Nakit faaliyet döngüsü nedir ve ne anlama gelir

Nakit faaliyet döngüsü, girdiler için yapılan çıkışlar ve satışlardan doğan nakit girişler arasında geçen zamandır. İşletme sermayesi döngüsü yada nakit dönüşüm döngüsü de denir.

İşletmeler nakit faaliyet döngüsünü anlamalı, ölçmeli, kontrol etmeli ve finanse etmelidir. Müşterilerin, tedarikçilerin, hatta rakiplerin bile nakit faaliyet döngülerini bilmek faydalıdır. Nakit yönetimi nedir sorunun hemen ardından gelen en önemli husustur.

“Nakit faaliyet döngünüzü bilip küçültmeye çalışın.”


Ayrıca Bakınız : İşletme Finansmanı Nedir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir