İşletme Finansmanı

İşletme Finansmanı Nedir Anlamı

İşyeri sahipleri, yönetici ve çalışanlar işin doğurduğu finansal sonuçların farkında olmalıdır. Bir işletmenin parayı nereden kazanıp onunla ne yaptığı, ticari faaliyetlerin kaydının tutulması, analiz edilmesi ve özetlenmesi gibi konular bu yazıda incelenmiştir.

“Finansal farkındalık iş hayatında başarının temelidir.”

A. FARKLI TİCARİ İŞLETMELERİ TANIYIN

Şirket, firma ve işletme çeşitleri nelerdir? Sermaye ve şahıs firmaları hakkında bilinmesi gerekenler.

İşletme muhasebesini anlamak için önce farklı ticaret yöntemleri ele alınmalıdır. Üç ana kategori vardır: Şahıs işletmeleri, ortaklıklar ve limited şirketler. Her biri yasal meseleler, vergilendirme, ve sahiplerinin şahsi yükümlülükleri bakımından avantaj ve dezavantajlar sunar.

  • Şahıs İşletmeleri : Şahıs işletmesi veya vir kişilik şirket, sahibinin tek, sorumluluğun sınırsız olduğu işletmedir.
  • Ortaklıklar : Kar ve zararı paylaşan birden fazla ortağı bulunan şirketlerdir.
  • Limited Şirketler : Yasayla oluşturulmuş işletmelerdir. Sahipleri sınırlı sorumluluğa sahip hissedarlardır. Sınırlı sorumluluk limited şirketlerin en büyük avantajıdır.

B. BİR İŞLETME NASIL PARA KAZANIR

İşletmelerin çoğu işe başlamak için paraya ihtiyaç duyar. İşletmenin ilk ve sonraki başarısı için para bulması şarttır.

Finans yokluğu, işletmenin başarısız olmasına yol açan ana nedendir.

Bir milyon dolarlık başlangıç yatırımı gerektiren bir şirket kurmak üzere olduğunuzu düşünün. Diyelim ki bu para kurumun taşınmazları, bir motorlu araç, bilgisayar ekipmanları ve satılacak mal için gerekli.

Bir milyon dolarınız yoksa bu parayı nereden bulabilirsiniz?

Çoğu girişimci yeni bir işletme kurarken ilk olarak kendi parasını yatırır. Buna sermaye denir ve limited şirketlerdeişletme sahipleri hissedar olarak tanınır. Sermaye bazen özsermaye finansmanı olarak da anılır.

Daha fazla paraya ihtiyaç duyulduğunda üç temel seçenek vardır.

  • Sermayeyi arttırmak.
  • Borç almak.
  • İşletme faaliyetleriyle ortaya çıkan nakit fazlasını kullanmak.

Bir işletmeye birçok fonlama alternatifi vardır. Örnek olarak finansal kiralama (peşin satın almak yerine), devlet yardımları, hatta sponsorluk alınabilir.

“Başarılı bir finans stratejisi, başarılı bir işletme stratejisi kadar önemlidir.”

C. İŞLETME PARAYI NASIL KULLANMALI

İşletme Finansmanı Nedir Anlamı
İşletme Finansmanı Nedir Anlamı

Şirketin yaptığı ilk iş para temin etmekse sonraki iş bu parayı çoğunlukla varlığa harcamaktır. Bunlar işletmenin sahip olduğu yada kontrol ettiği ve para yaratmak için kullandığı kaynaklardır. Varlıklar işletmelerin yaptığı en büyük yatırımlardır.Pek çok işletme içi duran ve dönen (kısa vadeli) varlıklar gereklidir.

  • Duran Varlıklar : Bu terim genelde bir yıldan uzun süreli sabit duran varlıkları ifade eder. Aynı zamanda maddi duran varlıklar (arsa, tesis, cihaz vs.) veya cari olmayan da denir. İş için sürekli kullanılır ve para kazanmak için gereklidir. En yaygın olanları arazi ve arsalar, binalar, makineler, demirbaşlar, ofis malzemeleri, bilgisayarlar ve motorlu araçlardır.
  • Maddi Olmayan Duran Varlıklar : Bunlar da uzun vadelidir. İşletmenin sahip olduğu, rekabet avantajı sağlayan ya da işletmeye değer katan, fiziksel olmayan kaynak ve haklardır. Marka ve patent örnek olabilir.
  • Mali Duran Varlıklar : Birçok işletme parasını, gelece için elinde tutmak istediğinden uzun vadeli varlıklar olan mali duran varlıklara harcar. Başka şirketlerin hisse ve kiralanabilir mülklerini içerir.
  • Dönen Varlıklar : Bu teim kısa vadeli, genellikle de bir yıldan az elde tutulan varlıkları ifade eder. Mal stokları gibi işlem gören veya nakit gibi doğası gereği likit olan varlıklardır. Müşterilerden alacaklarda dönen varlıktır çünkü geleceğe dönük faydadır. Müşteri ileride nakit olarak ödeme yapacaktır. Müşetirlerin borçları aynı zamanda “ticari alacak”, “alıcılar” ya da daha basit haliyle “alacak” olarak da adlandırılır.

“Hem uzun hem de kısa vadeli varlıklara para yatırmak pek çok işletme için gereklidir.”


Ayrıca Bakınız : Nakit Yönetimi Nedir?

Ayrıca Bakınız : Bütçe Nedir? Nasıl Oluşturulur?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir