Fed Faiz Kararı – Aralık 2018

fed faiz kararini acikladi 2018 2019

Amerkan Merkez Bankası FED 2018 yılı aralık ayı faiz kararını açıkladı. Bu faiz kararı 2018 yılının son açıklanan faiz kararı olmakla birlikte Fed’in yıl programını kapatacağı son faiz görüşmesi olarak biliniyor.

ABD Merkez Bankası ( Fed) 2018 yılının gerçekleştirilen son toplantısında beklendiği gibi faiz oranını 25 baz puan arttırarak yüzde 2.25-2.5 bandına yükseltti. Karar oy birliğiyle alındı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bu yıl yaptığı dördüncü faiz artırımıyla faizleri 10 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Fed 2019 faiz artış beklentisini 3’ten 2’ye düşürdü. Fed’den yapılan açıklamada ”Ekonomik aktivite güçlü oranda artıyor. Ücret artışı güçlü” denildi. Banka ekonomik görünüme dair risklerin aşağı yukarı dengeli olduğumu tekrarladı. Banka küresel gelişmelerin izleneceğini bildirdi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizi 25 baz puan artırmasının ardından 5.25 seviyesinden 5.2861’e çıkan Dolar/TL Fed Başkanı Jerome Powell‘ın açıklamalarıyla 5.30’un üzerine çıktı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Merkez Bankası, faiz oranını 25 baz puan arttırarak yüzde 2.25-2.5 bandına yükseltti

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Merkez Bankası (Fed), bir gün önce başlayan Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) toplantısı sonrası sene son ürem kararını izah etti.

Fed, piyasa beklentisine paralel üremde 25 baz puan artışa gitti. Rey birliği ile alınan kararla beraber gösterge ürem oranı yüzde 2.25’ten yüzde 2.50 düzeyine yükseldi.

fed faiz kararı açıklandı 2018 2019 2020
Fed faiz kararı açıklandı 2018 Aralık

Yatırımcılar, bu artıştan ziyade bankanın 2019 taktiğine odaklanmış vaziyetteydi. Karar sonrası çıkan noktasal grafiğe göre Fed siyaset yapıcıları 2019’da aksine 3 yerine 2 ürem artışı öngörüyor. Siyaset yapıcılar, federal fon üremi için uzun vadeli tahminlerini yüzde 3.0’dan yüzde 2.8’e düşürdüler. Bu değişim, Fed’in nötr ürem düzeyine yaklaştığına işaret etti.

Piyasa ne reaksiyon verdi?

Karar öncesi 5.27 civarında fiyatlanan dolar/TL kuru ilk etapta 5.30’a yaklaştıktan sonra saat 22:16’da 5.2820’de bulundu.

İzahı sonrası AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ borsaları ise düştü. Dow endeksinde kayıp 350 puanı aştı.

“Finansal koşulların ekonomik görünüme tesirleri izleniyor”

Karar metninde, “Ekonomi için rizikolar aşağı yukarıya balanslı, evrensel ekonomik ve finansal koşulların ekonomik görünüme tesirleri izlenmeye devam edilecek… Enflasyon hedefe yakın, beklentiler çok az değişti” ifadeleri bulundu.

Büyüme arayışı revize edildi

Aynı zamanda Fed, 2018 senesi büyüme beklentisini yüzde 3.1’den, yüzde 3.0’a çekti. 2019 senesi büyüme tahmini de yüzde 2.5’tan yüzde 2.3’e düştü.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Merkez Bankası, 2018 senesi çekirdek enflasyon beklentisini yüzde 2.1’den, yüzde 1.9’a; 2019 senesi için ise yüzde 2.0’dan yüzde 1.9’a revize etti.

Trump, “Faiz artırmayın” diye uyarmıştı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, Amerikan Merkez Bankasına (Fed) “bir yanlış daha yapmadan piyasaları hissetmesi” çağrısında bulundu.

Trump, Fed’in faiz artırmasının hata olacağına yönelik söylemlerine, banka yetkilileri sene son toplantısı için Washington’da bir araya gelirken devam etti.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fed’in piyasalardaki likiditeyi daha da azaltmaması gerektiğini müdafaa eden Trump, “Fed’deki insanlar bir yanlış daha yapmadan bugün Wall Street Journal’da yayımlanan yazıyı umarım okurlar. Ayrı olarak, piyasadaki likiditeyi şu anda olduğundan daha düşük hale getirmezler. 50 milyarlık varlık azaltımını durdurun. Yalnızca manasız rakamları izlemek yerine piyasaları hissedin. İyi talihler!” ifadelerini kullandı.

Trump’ın atıfta bulunduğu Wall Street Journal yazısı de Fed yetkililerinin parasal sıkılaştırmaya ara vermesi görüşünü desteklemişti. Yazıda enflasyon başta olmak üzere çeşitli göstergelerin daha temkinli para politikasını haklı çıkardığı dile getirildi.

Trump bir gün öncesinde  ise yeniden Twitter adresinden Fed’e ikazda bulunmuş; “Fed’in çok kuvvetli dolar ve fillen sıfır enflasyona, dünyanın patlak verdiği bir ortama karşın yine ürem artırmayı değerlendirmesi akılalmaz. Paris yanıyor, Çin aşağı yuvarlanıyor. Zafere kenetlenin” ifadesinde bulunmuştu. 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı dahilinde değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Fed’in 2018 yılının son günlerinde gerçekleştirdiği bu faiz arttırım kararının dolar/TL , euro/TL, tahviller, hisse senetleri ve genel piyasalar üzerine etkileri kısa zamanda görülmeye başlanacaktır.


Ayrıca Bakını : Enflasyon Nedir?


Ayrıca Bakınız : Fed Faiz Kararları Görüntüleme Aracı


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir