Dolar ve Euro Ekim Ayına Nasıl Başladı

2018 YILI EKİM AYINA DOLAR VE EURO NASIL BAŞLADI

Geçtiğimiz hafta bir aylık aranın hemen peşinden ilk defa 6 TL düzeyinin altını test eden Dolar/TL  paritesi yeni haftaya 6.02 düzeyinden başladı. Piyasada tüm gözler çarşamba günü kamuoyuna duyurulacak olan Eylül ayı enflasyon verisine çevrildi.

AYLARDAN 10 KURLARDAN DOLAR

6.30 civarında başlayan dolar/TL hemen hemen tüm hafta süresince gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans göstermiş, perşembe günü bir aylık aranın hemen peşinden ilk sefer 6 düzeyinin altını test etmişti.

Düşüşte Merkez Bankası’nın (TCMB) bu ay gerçekleştirdiği 625 baz puanlık ürem artışı ile başlayan süreçte Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Almanya ziyaretleriyle beraber ikili ilişkilerdeki pozitif beklentiler, bankacılık sektörüne ait devam eden iyimserlik tesirli olmuştu.

KÖTÜ ORTAMA ALIŞMAYA BAŞLAYAN PİYASALAR

Evet, gerçekten de piyasalar kötü ortama alışmaya başladı. Yıllardır süregelen yanlış ekonomi yönetimi, hatalı yatırım politikaları ve bir türlü gerçek anlamda uygulanamayan siyasi güven ortamı piyasaları bir süredir derinden sarsmaya devam ediyor. Son açıklanan verilere göre geçtiğimiz 3 ayda 3 binin üzerinde kesinleşen konkordato başvurusu yapıldı. Ve kesinleşmeyen en az 5 bin başvuru olabileceği finans çevrelerince konuşuluyor.

İflaslar, dönen çekler, konkordato başvuruları ve kepenk kapatan esnaf bir yana dursun halk ve piyasalar bu kriz ortamını ya daha hazmedemedi/farkına varamadı ya da zaten giren girmiş olan olmuş deyip alışma sürecine girdi.

EYLÜL AYI ENFLASYON VERİLERİ 3 EKİM ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANIYOR 

Ekonomi ve finans çevreleri için bu hafta geçtiğimiz eylül ayının enflasyon verileri açıklanacağı için önem arz ediyor.

Reuters haber ajansına göre sene sonuna kadar yüzde 21 – 22 oranına kadar çıkacak ülkemizdeki enflasyon verileri.

Ağustos 2018’de açıklanan resmi yıllık enflasyon verisi yüzde 17,9 iken eylül ayı beklentisi yüzde 3 – 4 artışla birlikte yüzde 21 – 22 civarında. Yani Reuters’e göre sene sonunda beklenen enflasyon yükselişi 2 ay önceden gerçekleşecek gibi duruyor.

Doğalgaz elektrik ve su ile birlikte son tüketici malzemelerine gelen yüksek oranlı zam Tüketici Fiyat Endeksini beklentilerin üzerinde arttırma ihtimali çok yüksek ve öngörülebilir olmaktan maalesef çıktı.

Enflasyon oranlarında öngörülen yükselişin gerçekleşmesi durumunda piyasaların ve dövizin tepkisi tahmin edildiği gibi yükseliş trendinde olacaktır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan resmi enflasyon verileri

Güncelleme: 3 ekim 2018’de açıklanan tuik enflasyon verileri

Enflasyon rakamları açıklandı!

Eylül 2018 Enflasyon Verileri Açıklandı 3 Ekim 2018

3 Ekim 2018 Çarşamba günü 09:00 saatlerinde açıklanan verilere göre enflasyon ağustos ayına oranla aylık bazda yüzde 6,30 oranında artış gösterdi. Ağuston 2018 de açıklanan yıllık enflasyon 17,90 oranı ise 24,52’ye yükselmiş oldu.

TÜİK’ten yapılan açıklama şu şekilde;

TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 6,30, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 19,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,52 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13,75 artış gerçekleşti.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir