Çek Düzeltme Süresi

Çek düzeltme süresi

Ticari hayatın vazgeçilmez vade evrakı çeklerdir ve maalesef günümüz ekonomik koşullarında birçok çek sahibi nakit sıkışıklığı nedeniyle çeklerini ödemekte güçlük çekmektedir.

Çekler; ticari, ticari olmayan ve hamiline gibi çeşitleri olan ve ödeme vadesi belirtilen kambiyo senetleridir.

Günümüz ekonomik koşullarında ticari hayatı sarsan nakit sıkıntısı tüm piyasalarda olumsuz rüzgarlar estirmeye devam ediyor.

Nakit sıkıntısı yaşayan işletme, firma veya şahıslar piyasalardaki olumsuz havanın etkisiyle nakit stoklarını tüketmeye başladı ve tahsilat problemleri de işin içine girince onlarca yıllık ticari geçmişi olan firmalar dahi çeklerini ödeyemez duruma geldi.

Firmaların tahsilat problemleri ve ellerinde karşılıksız çıkan yani arkası yazılmış çeklerin artması ödeme güçlüklerini de bir arada getiriyor ve çek kullanan birçok şahıs ve işletme hem ellerindeki karşılıksız çeklerin nasıl tahsil edeceğini düşünürken hemde kendi çeklerini yazdırmamak için yoğun çaba sarf ediyor.

Mali sıkıntıların hat safhada olduğu bu dönemde bankaların müşteri risk seviyelerini yükselterek birçok müşteriyi riskli sınıfa alması ve kredi faizlerinin son yıllara göre en yüksek seviyelerde seyretmesi tüm sıkıntıların yanında tuz biber etkisi yaratıyor.

YAZILAN ÇEKLERİ DÜZELTME SÜRESİ

İstemeyerek te olsa mali problemleri sonucu çeklerini ödeyemeyen firma yada şahıslar çeklerini yazdırmaya başladı ve bu karşılıksız çıkan çeklerini nasıl düzeltebileceklerini araştırmaya girişti.

BDDK ve Takasbank arkası yazılan ve/veya karşılıksız çıkan çeklerdeki düzeltme süresini 10 GÜN olarak belirlemiştir.

Yani arkası yazılan çeki banka vasıtasıyla veya elden ödeme yapıp geri almanız durumunda çeki ait olduğu bankaya iade ederek düzeltme hakkını kullanmanız gerekiyor.

YAZILAN ÇEKLERİ “10 GÜN” İÇİNDE BANKAYA İADE ETMEK GEREKİYOR

Vade tarihinden sonra 10 gün içinde düzeltilerek bankaya iade edilen çekler banka tarafından Bddk’ya bildirilerek sistem ve kara listeden düşürülüyor.


Ayrıca bakınız. Yazılan Çekleri ve Sicili Düzeltme Af Tasarısı


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

3 yorum

 1. Erdal Yanıtla

  Ekonomi bu kadar zor durumda iken birçok firmanın çeki yazıldı. Hapise giren firma yetkilisi borçlarını nasıl ödesin. En azından ev hapsine çevrilse uzaktan işini takip ederek borçlarını ödemeye çalışır. 5 yıl hapis yatan çıktıktan sonra nasıl borç ödesin borçlar zaten silinmiyor bekliyor. Bankalar krizi fırsat bilerek % 60 -65 tem. faizi ile parasını geri istiyor. Çeki yazılar firmaya hiç şans tanımıyorlar. 100 bin TL çek için 5 yıl hapis cezası geliyor. .bunun bir an önce düzeltilmesi gerekir.
  SAYGILARIMLA

  • admin Yanıtla

   Erdal Bey,
   Yorumunuza tamamıyle katılıyoruz. Mevcut ekonomik durumun şirketler üzerindeki etkisini azaltacak yaptırımlar gerekmektedir.

   İflasın kaldırılması ve konkordato maalesef çözüm olmamakla birlikte yalnızca süreci uzatmaya yönelik girişimlerdir.

   Umuyoruz ki yakın zamanda şirket ve şahısların ekonomik kriz etkisiyle içine düştükleri olumsuz durumdan çıkmaları için yeni yardım ve destek çalışmaları başlatılır.

   Ayrıca çek kanunuda bulunan karşılıksız çek keşide etmenin suç olması ve idari para cezası devamında hapis cezasıyla sonuçlanması tüm hukuk çevrelerince eleştirilen bir uygulamadır. İnsan haklarına aykırı olan bu uygulamanın en kısa zamanda kaldırılmasını diliyoruz.

 2. İBRAHİM Yanıtla

  ERDAL BEY ÖDE SENDE BORCUNU KARDESİM MİLLETE ÇEKLE MALZEME VERİYORSUN ZİNCİRLEME GİDİYOR HAPİS KARARI AZ BİLE AMA BU KANUN İYİ SİZİN GİBİLER YÜZÜNDEN PİYASA KÖTÜ BU SAYEDE KORKUDAN TEMİZLENİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir