Yazılan Çekleri ve Sicili Düzeltme Af Tasarısı

yazılan karşılıksız çeke af yasası 2019

2019 yılının ilk çeyreği geride kalırken ülkemizde yaşanan ve ticareti derinden etkileyen ekonomik kriz ortamı birçok esnafın ve ticaret erbabının vade aracı olarak kullandığı çek ve senetleri ödeyemeyecek duruma gelmesine neden olmuş ve piyasada birçok çekin karşılıksız çıkmasına sebebiyet vermiştir.

2019 yılında seçim öncesinde çek yasasının değişerek karşılıksız çek cezasında af çıkması gündemi uzun süre meşgul etti.

Fakat maalesef herhangi bir yasa değişikliği ile karşılıksız çek affı henüz çıkmadı.

2018 EKONOMİK KRIZI NEDENİYLE YAZILAN ÇEKLERE VE GECİKEN KREDİLERE AF YASASI NEDİR

Bildiğiniz üzere 2018 ağustos ayının başından bu yana öncesinde sinsi sinsi yaklaşmakta olan ekonomik kriz direkt ticari alanlara yayıldı. Başta inşaat ve tekstil sektörü olmak üzere tüm sektörlere dalga dalga yayıldı.

Söz konusu kriz ortamı ABD ile ilişkilerin gerginlik seviyesini aşması ve bunun neticesi olarak ithal ürün cenneti olan ülkemizin döviz rezervlerinin giderek azalması. Türk Lirasının her geçen gün daha fazla değer kaybı yaşaması ve sonuç olarak spekülatif bir ekonomi, dipleri gören ulusal para birimi, ithal malzemeler nedeniyle maliyetini karşılamayan ürünler, duran fabrikalar ve üretim bantları ve son tüketiciye inmeye başlayan kriz ortamı.

İnşaat ve diğer sektörlerde uzun bir süredir nakit para döngüsü zaten zayıf bir şekilde sağlanıyordu. Yani satın alınan mal veya hizmetin ödemesi büyük oranda ileri vadeli evrakla gerçekleştiriliyordu. Önceden borçlanma sistemine dayalı bir ticari hayat süregelmekteydi.

Üretici hammaddesini çek ile satın alıyor ve onu işleyerek ürün haline getiriyor, perakendeci veya aracı bu ürünleri çek karşılığında üreticiden alıyor ve yine büyük kısmını çek ile mağazalara veya kendi müşterilerine satıyor. Bu örnekteki ürün 3 farklı elden henüz ortada para yokken alınıyor ve satılıyor.

Bu süreçte sermayesi olan taraf elindeki vadeli çekin vade gününü bekleyerek karını sabitleyebiliyor. Fakat nakit para ihtiyacı olan taraf faktoring veya bir takım evrak güvenceli kredi modelleriyle elindeki çeki vade ve tutarına göre değişkenlik gösteren oranlarda kırdırıp kârından feragat ederek ticaretini sürdürüyor.

Fakat bu ticaretin en büyük sorunu henüz ortada bir likit yok iken ticaretin en az 3 farklı mercide gerçekleşiyor olması. Bu ticaret çeklerin vade tarihinde ödeneceği ihtimali üzerine kurulu bir ticarettir. Ve çok tehlikelidir. Bu üç firmanın da öz sermayesi olmadığını varsayarsak ilk ödenmeyen çek ile zincirleme iflas senaryosu gerçekleşir.

Maalesef son yıllarda tüm ticaretin seyri değişerek özellikle inşaat olmak üzere tüm ticari faaliyetler çek – senet gibi evraklar üzerine kuruldu.


KRİZ ORTAMI TÜM SEKTÖRLERİ ETKİLEDİ

yazılan karşılıksız çeke af yasası 2019
Yazılan karşılıksız çeklere af yasası 2019 Ne Zaman Çıkacak?

2018 ağustos ayında piyasalar ve sektörler üzerine kara bulut gibi çöken kriz ortamı bir çok firmanın elindeki çekleri nakte çevirme ve bankalardan nakit ihtiyacını karşılaması konusunda sıkıntı yaşamasına neden oldu / oluyor.

Faktoring şirketleri hiçbir evrakı güvenilir görmüyor ve risk seviyelerini maksimum seviyelere çıkarttı. Bankalar firma, şahıs ve faktoring şirketlerinden kendilerine gelen çek ve vadeli evraklara iskonto kredisi ve bch kullandırmıyor.

Bu ortamda nakit sıkıntısı çeken şirketlerin hiçbir hareket alanı kalmadı. Ticaret sicilleri ne kadar temiz olsa da hazırlıksız yakalanılan kriz girdabı tüm bu kuruluşları yavaş yavaş içine çekmeye başladı.

Bu durumdan o kadar çok mustarip var ki geçtiğimiz günlerde meclis gündemine yazılan çekler için sicil affı gündeme geldi. Fakat yetkililer henüz böyle bir affın gündemlerinde olmadığını belirtti.

Devletin özellikle bu dönemde küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ve gerçek anlamda etik bir şekilde ticaretini devam ettirirken nakit sıkıntısı nedeniyle zor durumda olan firma ve şahısların yanında olması gerekiyor.

Umarız bu dönemde yaşanan sıkıntılar kalıcı olmaz ve kısa zamanda tüm yaralar sarılır.


YAZILAN ÇEKLERE AF YASASI GELECEK Mİ

2018 yılı 2. yarısında özellikle inşaat ve tekstil sektörlerinde oluşan daralma ve ardından durma noktasında seyreden piyasalar, nakit döngülerinin sarsılması ardı arkasına ilan edilen konkordatolar ve yazılan çekler..

Ticaretle ilgilenen her sektörden kişi ve kurumlar yazılan çek ve kredi gecikmeleri ile ilgili bu af tasarısını bekliyor.

Şu an için meclisin yakın dönemde reddettiği af tasarısı dışında hükumetin gündeminde herhangi bir af tasarısı görünmemektedir.


Sizde karşılıksız çek mağdurları kervanına katıldıysanız (özellikle içinde bulunduğumuz dönemde ticaretle uğraşıp bu kervana katılmamak imkansız olsa da!) bu konu hakkındaki görüş, öneri ve şikayetlerinizi yorum bölümüne bırakabilir, resmi mercilere olan taleplerini aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla iletebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı İletişi Kanalı CİMER

Ayrıca Bakınız : Karşılıksız çekleri düzeltme süresi


Güncelleme 01.01.2019 :

Karşılıksız Çeklere Af Yasası İçin Ciddi Bir Kamuoyu Oluşmaya Başladı

Son günlerde yaşanan ekonomik krizin derinleşmesi ve nakit döngüsünün durması nedeniyle birçok esnaf ve ticaret erbabı yazılan çekleri yüzünden insan haklarına aykırı olan hapis cezasıyla baş başa kalma tehlikesi yaşıyor.

Bunalım halindeki vatandaşlar, esnaflar ve ticaretle uğraşanlar sosyal medya aracılığıyla daha önce görülmemiş bir şekilde hükumete af çağrısında bulunmaya başladı.

Arkası yazılan ve karşılıksız çıkan çekleri ile ilgili ülkenin ekonomik kriz ortamı nedeniyle kasıtlı olmayan dolayısıyla suç unsuru olmaması gereken çek yasası ilgili maddesinin yakın zamanda adalet komisyonun gündemine geleceğini öngörmekteyiz.

Umarız insan haklarına aykırı olan, maddi borca adli para ve hapis cezası biran önce kaldırılır ve yurttaşlarımız rahat bir nefes alır.

Çek Affı İçin Twitter’da Kullanabileceğiniz hashtagler:

#ÇekeHapisCezasıKalksın

#ÇekteHapisOlmaz

#AdliMahkumaKapsamlıEşitYasa


Güncelleme 11.04.2019

Geride bıraktığımız 31 Mart 2019 Türkiye Yerel Seçimlerinden önce karşılıksız çek keşide etme suçunun affı ile ilgili kamuoyu oluşmasına rağmen maalesef hükumetten ve adalet komisyonundan af çıkmadı.

Her geçen gün karşılıksız ve arkası yazılan çekler konusunda daha fazla mağduriyet oluşmasına neden oluyor.

Karşılıksız çek nedeniyle suç duyurusunda bulunulması neticesinde açılan icra ceza davaları yoğunluklu olarak İstanbul olmak üzere ülkenin dört bir yanında, icra ceza mahkemelerince görülmeye başlandı.

Karşılıksız Çek Ceza Affı 2019 Yılında Çıkacak mı?

Haksız mağduriyet (ekonomik sebeplerden ötürü ödenemeyen çeklerin yarattığı durum) oluşturan ve birçok ticaret erbabını zan altında bırakan çek kanunu insan haklarına aykırı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor.

Umarız ilerleyen zamanda hatta en kısa zamanda karşılıksız çek keşide etmek maddi yaptırımlı bir hukuki prosedür ile çözülür.


Karşılıksız çek cezasına af konusu ile ilgili son durumu ve güncel gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

15 yorum

 1. BÜLENT Yanıtla

  MALESEF BU EKONOMİDE 12 YILLIK TİCARET HAYATIMIZ BİTTİ ÇOK DİRENDİK ÇALOŞAN SAYIMIZI 65 e KADAR ÇIKARMIŞTIK ŞİMDİ DOMİNO ETKİSİ OLDU VE İFLAS ETTİK İLERİ VADELİ VERDİĞİMİZ ÇEKLER VAR TEKRAR TOPARLAMAK ZOR GÖRÜNÜYOR HALİYLE KARŞILIKSIZ ÇEKTEN BİDE HAPİS VAR ŞUAN HAPSE GİRMEK İÇİN BEKLEYEN SAYISI 260000 OLDUGUNU GÖRDÜM BENCE DOLANDIRICI İLE GERÇEKTEN İFLAS ETMİŞLERİ AYIRT ETMELERİ GEREKLİ SON BEŞ YIL KAYITLARI BUNU GÖSTERİYOR YOKSA DURUMLAR ÇOK KÖTÜ

 2. admin YazarYanıtla

  Öncelikle geçmiş olsun.
  Bulunduğumuz ortamda ticaret gerçekten içinden çıkılamaz bir hal almaya başladı.
  Konkordato geçici bir önlemdi ve bu uygulamanın da sonu gelmeye başladı, 2019 yılında konkordatonun kaldırılıp yeniden iflasın yolu açılacağına yönelik söylentiler var ve bu durum şu an basına yansımamış batık şirketleri ve krizin aslında ne kadar derin olduğunu ortaya çıkaracaktır.

  Karşılıksız çek keşide etmenin suç olması ve karşılığının adli para cezası veya hapis cezası olması konusu zaten hukuka ve insan hürriyetine aykırı bir yasa olduğu açıkça ortada ve kaldırılması için çalışmalar sürdürülüyor.

  Umarız en kısa sürede piyasalar kendini toparlar ve ticaretle uğraşanlar rahat bir nefes alır.

 3. Burak Yanıtla

  Memlekkette ticaret yapilirmi hatta yaşanırmı bu soru işareti hemde çok büyük geri kalmış ülkeler arjantin ,şili ve tabikide türkiye benim ticaretimi bu ekonomik kirizde bitireceksin beni kandıracaksın iyi yiz ekonomimiz iyi diye koltuk ve ego sevdası yüzünden sonrada beni çek borcumdan içeri atacaksın ve ben bu cezayı yatacam birde çıkınca yine borçlu olacam .oldu sonrada haktan bahset kardeşim cezayı yatıyorum tamam saygı borcu sil o zaman eee borcu silmiyon cezayı niye yatayım böyle bir ülkede yaşanırmı sen ayakkabı kutularında parayı götürdün piyasada para kalmadı hepsini aldınız . Sonra da rahipi yolla sen esnafını iceri at demirtaş çıksın esnafın iceri girsin eyyyyyyy uyan türkiye uyan iç savaş böyle çıkar yokluk herdegeri yok eder huzur olmaz . Aile kavramı kalmaz ne sevgi olur ne de saygı allah yar ve yardımcımız olsun.

 4. emre Yanıtla

  Malesef ticaretin en kötü tarafı yıllarca emek veriyor işletmenizi piyasada bir noktaya getiriyorsunuz fakat yıllarca vermiş olduğunuz emek bir günde yerlebir oluyor.Bugüne kadar bütün çeklerimi kredilerimi hatta kredi kartlarımı düzenli şekilde ödedim malesef bu ekonomik krizde 1 adet çekimi ödeyemedim ,çekimin yazıldığı 2 .gününde kredi hesaplarıma bloke kondu her nekadar çekin karşılığını şimdi ödesemde kredi limitlerim kapatıldı, mal aldığım firmalar çekimin yazıldığını gerek bankalardan gerekse findeksden öğrenmişler çekimi alamyacaklarını söylüyorlar.En azından düzeltmesi yapılmış çekler ile ilgili bir sicil affının getirilmesi şart bu piyasa sadece inşaat sektöründen veya otomotiv sektöründen oluşmuyor esnafın bir şekilde desteklenmesi gerekiyor.Esnaf ve kobiler ekonominin temelidir, temel çökerse bina çöker bunu anlamaları artık.

 5. hüseyin Yanıtla

  Benim anlayamadığım taraf, çekini ödeyemeyen kişiye çek miktarı kadar adli para cezası kesiliyor ve ödemez ise hapse giriyor ve dediğiniz gibi asıl alacaklı olan şahısa olan borcunuz da devam edecek deniyor. Şimdi ben bu kanunu çıkaran çok bilgili sayın ve değerli büyüklerimize sormak istiyorum.
  ADAMIN PARASI OLSA ZATEN ÇEKİ ÖDER…. Parası olmadığı için ödeme yapamayan birine, pişkinlik yapıp bir o kadarda bana ödeme yapacaksın, yoksa canını yakarım diye HARAÇ almaktır bu. Ben erken yaşta iyi başarılar elde edip, 120 kişinin çalıştığı bir iş yerine sahiptim. 4 ay gibi kısa bir sürede her şeyimi kaybettim. Sonrası ise daha kötü ticarette kar zarar kardeştir deyip mücadeleye devam etmek istedim ( bu krizde bile ) ama maalesef bu çek davaları peşimi bırakmadı, üzüldüğüm taraf yıllarca çalışıp para kazandırdığım firmalar sırf bu yasa var diye dava açıp durdular. Umarım kanun yapıcı gerçek büyüklerimiz bu gidişatı görür, ekonomik imkansızlıklar yüzünden hiç kimsenin özgürlüğünün kısıtlanmaması gerekir diyerek, bu yasayı kaldırırlar.

 6. Salim Yanıtla

  Sahtekar ile ıyı nıyetli esnafı ayırt edememek!!! Ve hepsını bır torbaya koyarak hapis demek!!! Burası TÜRKİYE ////

 7. Ali kara Yanıtla

  Yav bu esnaf ne suç işledi de hırsızdan tecavüzcü den fetocusunden terörist lerden adam öldürenden daha fazla ceza alıyor. Devler resmen arada yolunu buluyor.
  Ben adama kısmı ödeme yaptığım halde çeki komple mahkemeye veriyor.devlet adlı para cezası veriyor hapite yatıp çıktığımda borcum olduğu gibi duracak alacaklı gelip benden tekrar para isteyecek bende o u ödemesini kurşunla yapacam al sana adalet.madem samimiysen benden alacagim para yi alacaklıma öde sen hangi hakla haraç kesiyorsun sizede kalmaz bu şekil saçmalamaya devam ederseniz. Secim geliyor

 8. Cumhur Yanıtla

  114 çekim var ödedim 4 çekim Kaldi odeyemedim kopek kaciyorum cekden yakalam var bu adeletmi

 9. Metin Yanıtla

  Bu kanunu çıkaranın ticaret ile yakından uzaktan herhangi bir bilgisi yok. Birincisi: sen hapis diyorsan o zaman parayı benden zorla al ve karşı tarafa aktar. Böylece beni hapis korkusu ile ödemeye zorlarsın. Ama hem sana ödeyeceyim hem beni dava edene. Hadi sana borcumu taksitle beş yıl içinde ödedim. Örneğin 500bin. Peki çok zeki bakanlarım aynı parayı ve daha fazlasını ben karşı tarafa nasıl ödeyeceyim (temmerüt faizi, avukat parası vs. vs.)? Hiç bunu düşünmedin mi? Birde biz seni akılı ve zekisin diye milletvekili olarak seçtik. Kimbilir hangi akrabanın canı yandıki sende bu kanunu çıkardın. Bir an evvel şu affı çıkarın bende borcumu gerçek alacaklıya, sizin gibi beleşçiye ödemeyim.
  Benim işim tıkır tıkr gidiyordu ta ki yanıma şerefsiz ve sahtekar komşum yalanlarla ortak olana kadar. 6milyon TL çek ödedim ve onun çevirdiği dalavereler yüzünden ilk çekim mart ta yazıldı. O sırada konkordato bile yapamıyordum. Neymiş, f e t ö ile ilgili iflas ve konkordato yasağı hala geçerliymiş. Peki bu durumda benim günahım ne? Hem dolandırıldım hem de kendimi toparlaya bilmem için fırsat verilmedi.
  Bu ülkede böyle karar verenler olduğu sürece biz daha çok eziliriz. Ve bugünde istinafa başvurduğumuz 3 dava red edildi. Hapis yolu göründü.

  • Selçuk Açıkhan Yanıtla

   Yazık günah bu çek yasasından dolayı binlerce aile yok olup gidicek bu durumu hazmedemeyen yüzlerce insan intihar edicek bu durum un cezası bu kadar ağır olmamalı biz katil değiliz gaspçı tecavüz cü değiliz piyasaların azizliğine uğramış yıllarca ticaret yapıp birçok insana ekmek vermiş vergisini ödemiş esnaflarız devlet büyükleri elinizi vicdanınıza koyup tekrar düşünün

 10. Burhan Yanıtla

  MEMLEKETTE ESNAF MI KALDI ? ÇEKE HAPİS CEZASI ZÜLUMDUR! BU İNSANLAR ESNAF! KATİL DEĞİL! IRZ DÜŞMANI DEĞİL! TORBACI DEĞİ! HAİN FETOCULAR YÜZÜNDEN İFLAS ETTİK! ÇARK BİR KEZ KIRILDIMI TOPLAMASI ZOR OLUR! BİZİM ÇARKIMIZ KIRILDI ŞİMDİ NE OLACAK ÜSTÜNE 5 YIL ? TEFECİLER Mİ BAKACAK KIZIMA AİLEME BEN HAPİSTEYKEN ? DOLANDIRICI OLSAM BURADA İŞİM NE ?

 11. Yazıcızade Yanıtla

  Esnafı hapse göndermek, bu memlekette istihdam sağlayan işverenlere yapılan en büyük vefasızlıktır!

 12. Turgut Yanıtla

  1.250 bin lira senetli alacağım var ama alamıyorum, 180 bin lira çek borcumu ödeyemiyorum diye hapse gireceğim. Bu nasıl Adalet? Hem hapse girsem bu borç nasıl ödenecek?

 13. Muro_2643 Yanıtla

  1.800 bin tl alacaklı olduğum senet ve çek var adam konkordato ilan etti ben edemedim nasıl olacak borçlarını ödeyemediğimden hapise gireceğim bu nasıl bi adalet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir