Tanzim Satış Nedir? Ne Anlama Gelir?

Tanzim satış nedir?

Eski dönemlerde sıklıkla kullanılan fakat bir süredir serbest piyasa ekonomisine geçiş nedeniyle kullanılmayan tanzim satış nedir? anlamı ve içeriğini birlikte inceleyelim.

Tanzim satıştan önce tanzim kelimesinin kökenini ve sözlük (TDK) anlamını incelemekte fayda var.

Tanzim , tanzim etmek ne anlama gelir : (fiil) düzenlemek , düzene koymak anlamına gelir.


Tanzim Satış Nedir? Ne Anlama Gelir?

Tanzim satış ülkemizde özellikle 1970’li yıllarda kullanılmış bir ekonomik denetim mekanizmasına verilen isimdir.

Tanzim Satış Nedir? Anlamı Nedir? Satış Noktaları Nerededir?
Tanzim Satış Nedir? Anlamı Nedir? Satış Noktaları Nerededir?

Tanzim sistemine ve tanzim satış anlayışına göre piyasalardaki fiyat makas aralığının yükselmesi ve bu durumun enflasyonu yükselterek hem halk hemde ülke ekonomisine zarar vermesini engellemek asıl amaçtır.

Tanzim satış sistemine göre piyasadaki fiyat tutarsızlıklarını gidermek üzere devletin ürünü üreticiden alarak çok düşük kâr marjları ile halka doğrudan satış yapmasıdır.

Devletin özel piyasalardaki fiyat tutarsızlıklarını gidermek ve enflasyonu düşürmek için uyguladığı bu satış ve düzenleme politikası, ilk olarak sosyal-demokrat belediyeler ve yöneticiler tarafından İzmir’de uygulanmış ve gayet başarılı olmuştur.


Tanzim Satışın Tarihçesi

Tanzim, kelime anlamıyla düzen verme ve yoluna koyma anlamı taşımaktadır. Tanzim satış ise Türkiye’de 1973 yılında Tansa adı ile satışa başlamıştır. 1976 yılına gelindiğinde, “Tanzim Satışlar Müdürlüğü” çatısı altında, İzmir Konak’ta ilk mağaza açıldı; mağaza sayısı, 1986 yılında 12’ye ulaştı. Bu gelişmeyle birlikte ortaya çıkan şirketleşme düşüncesi doğrultusunda, 15 Aralık 1986 tarihinde Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.

1996 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Tansaş hisselerinin %32.98’i halka açıldı. 1999 yılında hisselerini Doğuş Grubu satın aldı. Tansaş, hizmet kalitesini yükseltmek ve verimliliği daha üst seviyelere çıkarmak amacıyla, 2002 yılı içinde, Macrocenter’ı kendi bünyesine kattı. Tansaş, 10 Kasım 2005’te Migros bünyesine satıldı. Sektör lideri ile birleşmenin etkisi ile sektördeki gücünü artırarak müşterilerine hizmete devam ederek büyümektedir. 2008 yılı sonunda Tansaş mağaza sayısını 270’e çıkartmıştır. 2016 yılında Migros ile birleşmiştir.


Tanzim Satış Mağazaları Hangi illerde olacak?

tanzim satış mağazaları noktaları
tanzim satış mağazaları noktaları

Tanzim satış mağazaları ve noktaları ilk etapta Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından uygulanmaya başlanacak. Özellikle fiyatında regülasyona ihtiyaç duyulan sebze meyvelere öncelik verilecek. Hangi ürünlerin, nerelerde satılacağını büyük şehir belediyeleri duyuracak.


Tanzim Satış Yerleri Nerelerdir?

Tanzim satış (ucuz meyve sebze satışı) İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde nerelerde yapılmaktadır.

Ankara’da tanzim satış noktaları için ilk etapta, Abdi İpekçi Parkı, Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı, Kurtuluş Parkı, Altındağ Ulus Metrosu çıkışı, Altındağ Siteler İtfaiye Meydanı, Hasköy Cemre Parkı, Keçiören Kuyubaşı Metrosu çıkışı, Keçiören Belediyesi önü, Pursaklar Hicret Camisi önü, Etimesgut Belediyesi karşısı, Sincan Lale Meydanı, Mamak Şafaktepe Parkı, Mamak Bostancık Caddesi, Yenimahalle Batıkent Gimsa karşısı, Gölbaşı Belediyesi karşısında olmak üzere 15 noktada “halk sebze” tanzim satış noktası kuruldu.

Belirtilen bölgelerde bir mobil otobüs, 2 tır ve 32 metrekareden oluşan 12 adet çadırla hizmet verilecek. Başkentte 30 noktada, özellikle pahalı ürünler domates, salatalık, patlıcan, biber, soğan, kabak ve patatesin yer alması bekleniyor. Ürünlerin Ankara’ya gelmeye başladığı, satışların 11 Şubat’tan itibaren başlayacağı öğrenildi.

İlk Tanzim Satış Noktası Olarak Tanzim Satış Çadırı Kuruldu!


İstanbul’da tanzim satışları başladı10.02.2019 – 12:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pahalı sebze mevye fiyatlarını ucuzlatmak için tanzim satış merkezleri kurulacağını açıklamıştı. İstanbul Gaziosmanpaş’da bu satış modelinin ilk örneklerinden biri kuruldu.

Tanzim Satışları Başladı Haberleri

Fox Tv Haber Bülteninde Tanzim Satışı Sistemi Anlatılıyor.


Tanzim Satış Sistemi Hakkında Görüşler ve Yorumlar

Tanzim satış sistemi bundan yıllar önce ilk kez uygulanmış ve başarılı sonuçlara ulaşmış bir sistemdir. Bu tanzim satış sisteminin daha önce tecrube edilmiş olması tekrar başarı oranının yüksek olduğu anlamına gelir.

Fakat tanzim satış sistemi enflasyonun düşmesi, halkın ve ülke ekonomisinin iyileşmesi açısından kalıcı bir çözüm kesinlikle değildir.

Tanzim satış sistemi serbest piyasa ekonomisinin dengesiz ve tutarsız fiyat politikalarını tekrar düzene koymak ve iyileştirmek amacıyla devlet tarafından uygulanan bir düzenleme sistemidir.

Tanzim Satış Sistemi Muhalefet  Yorumu Nedir?
Tanzim Satış Sistemi Muhalefet Yorumu Nedir?

Ekonominin düzelmesi, halkın alım gücünün yükselmesi ve enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için mutlaka tanzim satış gerektiren alanlarda (tarım, tekstil, inşaat) iyileştirme, reform ve teşvikler yapılması gerekmektedir.


Tanzim Satış Nedir? Tanzim Satışın Amaçları Nelerdir? İlk Tanzim Satış Noktası Ne Zaman Açıldı? Tanzim Satış Fikri Kime Ait? gibi sorulara cevaplar aradığımız bu içerik herhangi bir platformda kaynak gösterilerek izin alınmaksızın kullanılabilir.


Ayrıca Bakınız : Abdurehim Heyit Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Stagflasyon Nedir? Türkiyede Stagflasyon Var mı?


Ayrıca Bakınız : Babalar Gibi Satarım Kimin Sözüdür?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir