McKinsey Şirketi ve Yetkinlikleri

Son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden konuların başında şüphesiz ki Amerikalı McKinsey şirketi ile hükumetimiz arasında yapılan ekonomi danışmanlığı anlaşması gelmektedir.

McKinsey Şirketi Kimdir?

McKisey resmi web sitesinden edinilen bilgilere göre firmanın görevi;

“Misyonumuz: Müşterilerimize performanslarında belirgin fark yaratacak kalıcı iyileştirmeler konusunda destek vermenin yanında, yetenekli kişiler için cazip, heyecan yaratan ve bu kişileri elinde tutmayı başaran bir şirket olabilmektir.”

Öncelikle McKinsey Amerika merkezli bir danışmanlık şirketidir. Şirketin hizmet yelpazesi oldukça geniş olmakla birlikte ana faaliyet konusu mali ve finansal danışmanlık hizmetleridir.

McKinsey Şirketi Kimdir?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomide ABD’li McKinsey şirketiyle danışmanlık anlaşması yaptığı ve ilerleyen süreçte mali – finansal danışman olarak çalışacağını açıklamasının ardından tartışmalar sürüyor.

McKinsey şirketinin denetleyeceği Maliye ve Dönüşüm ofisindeki yetkileri neler?

MCKINSEY ÇALIŞMA ALANI VE FAALİYETLERİ

  • Tasarruf tedbirleri ve gelir arttırıcı insiyatifleri belirler.
  • Bakanlıkların bu insiyatifler bazında hedefleri oluşturulur.
  • İnsiyatif bazında yol haritası hazırlanır ve uygulanır.
  • İnsayatiflerin performans göstergeleri takip edilir ve raporlanır. 

McKinsey&Company şirketi kimin?

McKinsey, özel ve kamu sektörüne hizmet sunan, dünyanın en büyük yönetim danışmanlığı firmaları arasında yer alıyor. ABD merkezli firma, 1926 yılında James Oscar McKinsey tarafından kuruldu. Şu anki yapısına ise 1939 yılındaki yeniden yapılandırmanın ardından kavuştu. Dünya genelinde 60’tan fazla ülkede ofisi ve toplamda 10 binden fazla çalışanı var. McKinsey’nin Türkiye’de Ankara ve İstanbul’da olmak üzere 2 ofisi bulunuyor.  

McKinsey’in Türkiye’deki Eski Faaliyetleri

McKinsey şirketinin ülkemizde kamu sektörü için danışmanlık faaliyeti verdiği dönem 2000 ve 2001’deki ekonomik kriz sonrası. Şirket, 2000 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki 8 bankanın satış stratejileri konusunda danışmanlık hizmeti verdi. Aynı yıl içerisinde TRT’nin yeniden yapılandırılması için bir plan geliştiren McKinsey’nin bu hizmeti için 1 milyon dolar aldığı iddia edildi.

McKinsey, daha sonra 2004’te de dönemin ekonomi yönetiminin talebi üzerine Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın özelleştirmesine yönelik yol haritası ve 2001 krizi sonrası TMSF’ye devredilen Pamukbank’ın Halkbank’a entegrasyonu için çalışma yaptı.

Son Zamanlarda Sosyal Medyada Popüler Olan McKinsey Fıkrası

Türkiye “McKinsey nedir, ne değildir” diye sorup, tartışırken, McKinsey ile ilgili bir fıkra ise büyük ilgi çekti.

McKinsey ile ilgili Whatsapp gruplarında dolaşan o fıkra şöyle: 

“Çobanın biri, dere kenarında koyunlarını otlatırken yanına bir Jeep yanaşır, içinden Ray-Ban gözlüklü, Hermes kravatlı bir adam iner.

Şöyle bir teklifte bulunur ;

– Kaç tane koyunun olduğunu bilirsem, bana bir tanesini verir misin?

Çoban, bir yabancı adama bir de koyunlarına bakar ve ‘tamam’ der.

Adam, telefonunu, bilgisayarına bağlayıp NASA sitelerinden birine girer; GPS ni kullanarak yeri tarar, database ve logaritma ile 60 Excelde 50 sayfa rapor hazırlar ve çobana dönerek, ‘tam 983 adet koyunun var’ der.

Çoban, doğru, bir koyun alabilirsiniz der.

Adam, koyunu alır ve jeepin bagajına koyarken çoban;

– Bir dakika, ben sizin nerede çalıştığınızı bilirsem bana koyunumu geri verir misiniz?

Adam, kabul eder. Bunun üzerine çoban, ABD’li ‘McKinsey’de çalışan bir uzmansınız.

Adam, hayretle ‘Nasıl bildin?’ der.

Çoban;

– Buraya çağrılmadan geldiniz, benim bildiğim şeyi bana söylemek için koyunumu istediniz. En önemlisi, bir .oktan anlamıyorsunuz. Çünkü; koyun diye köpeğimi aldınız.”

McKinsey’in Türkiye’deki Danışmanlık Anlaşması İptal mi Edildi?

05.10.2018 cuma günü yayılan bir habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerikalı McKinsey firması ile yapılan ekonomi danışmanlığı anlaşmasının gereksiz olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini söyledi. 

mckinsey iptal
mckinsey iptal

Bir haber sitesinden edinilen bilgiye göre:  “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Ekonomi Programı için McKinsey danışmanlık şirketi ile çalışmaya karar verilmesiyle ilgili “Fikri danışmanlık hizmeti almayacağız” dedi.”

McKinsey ile olan anlaşmanın iptaline ilişkin haberler henüz herhangi bir güvenilir kaynaktan teyit edilmemiştir.


Metabilgi tarafından yayınlanan McKinsey Şirketi ve yakın zamanda Türk Hükumeti ile yapılan anlaşma ile ilgili bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.

Metabilgi bu yazı ile ilgili herhangi bir hak talebi bulunmamaktadır. Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar :

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir