Konşimento Nedir?

Konşimento Nedir Ne Anlama Gelir Tanımı ve Anlamı

Basit bir ifadeyle, konşimento (BOL), şirketinizin (veya taşıyıcısının) bir nakliyeciden mal aldığına dair kanıt olarak kullanılan bir belgedir. 

Bu sözleşme, sevkıyatın nihai varış noktasına ulaşması için nakliye yöntemini ve koşullarını gösterir. Yöntemin, tarihlerin ve beklenen transit sürelerinin ana hatlarını çizer. 

Konşimento’yu Tanımlama

Üreticinin deposundan perakende satış mağazasına gelen ürünleriniz veya ürünleriniz için bir bilet olarak düşünün. 

Tıpkı bir uçakta uçmak için bir bilete ihtiyaç duyduğunuz gibi, ürünlerinizin orijinal varış yerinden size ulaşması için bir bilete veya bu durumda bir BOL’ye ihtiyacı vardır. Sizin tarafınızdan malın bir makbuzu olarak hizmet eder ve elde ettiğiniz şeyin size gönderilenin olmasını sağlar. 

Önemli Bir Belge

Bir konşimento, perakende çalışanlar tarafından çoğu zaman göz ardı edilir veya küçümsenir, ancak önemli bir belge işlevi görür. Teslimatı imzalayan, ancak BOL veya evrakları kontrol etmeyen bir çalışan, bir siparişin kısa sürede sonuçlanmasına neden olabilir.

Çalışanın formu imzalaması nedeniyle, şirket, kutunun ve içeriğinin kaybını yemekten başka hiçbir başvuruda bulunmayacaktı. Bu, envanterin daralması ve kar kaybı anlamına gelir . 

Taşıyıcı Takibi

BOL ayrıca taşıyıcı için bir izleme mekanizması olarak da hizmet eder. BOL’de listelenen malların güvenli bir şekilde tesliminden UPS, FedEx veya başka bir nakliye şirketi gibi bir taşıyıcı sorumludur. Taşıyıcı tarafından imzalandığında, içerikle aynı fikirde oldukları anlamına gelir. Mağazada satıcı tarafından imzalandığında, çalışan (çalışanınız) içeriği kabul eder.

Bu önemli bir gerçektir, çünkü çoğu durumda mağaza sahibi, gönderileri imzalayan kişi değildir. Perakendede ortak uygulama, sürücünün malları imzalarken bulduğu ilk kişi içindir. Ayrıca bir taşıyıcıya dikkat edin. Aceleleri var ve bazen hasar veya sorun olduğunu bile biliyorlar, ancak imza alabiliyorlarsa, mutlak çıkarlar ve şimdi bu senin sorunun. 

Bu belge, taşıyıcı talimatlarını, paket işlemlerini, miktarları ve daha fazlasını ayrıntılarıyla sunar. Örneğin, kutuların dik durmaları gerekebilir veya ikiden fazla yüksek istiflenmemeleri gerekebilir. BOL bunları ayrıntılandırır ve mal aldığınızda bu talimatlara uyulmadığını fark ederseniz, teslimatı reddetme hakkınız vardır.

Bu nedenle, istif aracını boşalırken daima kontrol ettiğinizden emin olun ve her şey mağazaya girene kadar beklemeyin. Kutular iyi veya sağlam görünebilir, ancak uygunsuz kullanım nedeniyle içerideki ürünler zarar görmüş olabilir. Her kutuyu açıp imzalamadan önce saha incelemesi yapmak isteyebilirsiniz.

Bu, malları kontrol etmek değildir, ancak kutuların dolu olduğundan emin olmak, doğru mallara sahip olmak ve malların bariz bir hasar göstermemesidir. Kutuların çoğu, özellikle de özel markalı ürünler alırken, dışarıdan hiçbir bilgi almaz . 

Üreticinin faturası veya “bilet alma” ile karıştırılmaması, bu belge hareketi detaylandırmak içindir. Ödeme koşulları veya randevu gibi bilgiler içermez . Ayrıntıları faturada bulabilirsiniz. Bu belge, borcun geri ödemesini değil, hareketin izlenmesi içindir. 

Konşimento’yu Gözden Geçirme

İmzalamadan önce konşimentoyu okumak ve kabul etmek perakendecinin sorumluluğundadır. İyi bir uygulama bu belgenin, ürünün alındığının kanıtı olarak paketleme fişine, fatura kopyasına ve / veya satınalma siparişine eklenmesidir.

Bu, kayıtlarınız için bir kağıt iz oluşturur. Çok sık BOL, perakendeci için bir çöp parçası olarak sona erer. Taşıyıcı bununla iyi ilgilenir, çünkü işini doğru yaptığına dair kanıtıdır, böylece ödeme alabilir, ancak perakendeciye de birçok yararlı bilgi sunar. 

Ayrıca Bakınız : Sosyokültürel Ne Demek?

Ayrıca Bakınız : Gelir Gider Hesabı Nasıl Yapılır?

Ayrıca bakınız : Stagflasyon Nedir? Türkiyede Stagflasyon Var mı?

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir