Fed Faiz Kararı Eylül 2018

AMERİKAN MERKEZ BANKASI FED EYLÜL 2018 FAİZ KARARI HAKKINDA

Ülkemiz ekonomisi çok sıkıntılı süreçlerden geçtiği bu dönemde herkesin gözü merkez bankalarının ve hükumetlerin döviz kurlarına ve ekonomiye olan müdahalelerinde. 

Türkiye Merkez Bankası geçtiğimiz 3 ayda 4 kez faiz arttırımına giderek USD/TRY ve Eur/TRY kurlarını baskı altında tutma girişiminde bulundu. Bu girişimler kısa sürelide olsa döviz kurlarını baskıladı fakat hala ekonomide stabilite sağlanabilmiş değil. 

Türkiye Merkez Bankasının girişimlerinin yanı sıra Amerikan Merkez Bankası FED yine inişli çıkışlı bir grafik sergilemekte olan Amerikan ekonomisini ayakta tutabilmek adına girişimler sergilemektedir. Bu girişimlerden bir tanesi de 26.09.2018 çarşamba günü FED faiz kararını açıklayacak.

FED FAİZLERİ ARTTIRACAK MI

Fed 26.08.2018 saat 21:00 ‘da merkez bankası para politikası toplantısı sonucu faiz arttırma kararı alma olasılığı finans çevrelerince yüksek bir ihtimal taşımaktadır.

FED FAİZ ARTTIRIRSA DOLAR NE KADAR OLUR

Fed (Amerikan Merkez Bankası) bugün gerçekleşecek ekonomik takvimde bulunan para politikası toplantısı sonucu faiz arttırma kararı alırsa, bir süredir 6,10 – 6,25 bandında seyreden dolar kuru boğa piyasasına geçebilir. 

USD/TRY uzman finans kuruluşlarının tahminlerine göre 0,30 – 0,80 arasında artış öngörülmektedir. Yani fed faiz arttırma yoluna giderse 6,10 – 6,25 bandında seyreden dolar kuru 6,50 – 6,90 seviyelerine yükselebilir.

 

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir