Ekonomi ve kavramları !

EKONOMİ VE PARA – BASİT EKONOMİ KAVRAMLARI

Öncelikle ekonomi denilen kavramın kaynağı para değildir. Para yalnızca ekonomik ve mali sistem içerisinde alım satım gibi ihtiyaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan bir takas aracıdır.  Yani bir takas aracını tüm mali sisteme mal etmek çok yanlış olacaktır.

EKONOMİ VE DÖVİZ

Döviz ülkenin milli para birimi dışındaki tüm para birimlerinin genel adıdır. ve tüm para birimleri kendi aralarında parite olarak adlandırılan değer kıstasına sahiptir. Bir ülkenin hangi para birimine ait rezervi fazla ise kendi para birimi o kadar değer kazanır. Hangi dövize ihtiyacı artarsa kendi para birimi o döviz karşısında değer kaybeder.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir