Çekleri Nakite Çevirme Sorunu

ÇEKLERİ NAKİTE ÇEVİRME SORUNSALI

2018 yılı ağustos ayında kendini hissettirmeye başlayan ve giderek artan kriz ortamı ticari hayata sekte vurdu. Özellikle son yıllarda kullanımı hat safhaya ulaşan evrakla alışveriş (çek , senet vs.) mevcut kriz ortamına alıcı ve satıcıların belini bükmeye devam ediyor.

Kriz ortamı tüm piyasalara dalga dalga yayılırken ticari hayatın vazgeçilmezi olan çek defterleri bir bir çekmecelere kaldırılmaya başladı.

Spekülatif piyasa koşulları nedeniyle fiyat belirlemekte zorlanan üretici ve tedarikçiler çek kullanımını askıya alıp nakit para ile ticaretlerini sürdürmeye çalışıyorlar.

batık bankalar
Çek ve senetleri nakite çevirme yöntemleri

Mevcut piyasa ve spekülatif koşullar nedeniyle inşaat sektörü başta olmak üzere diğer tüm sektörler nakit para sıkıntısı çekiyorlar ve maalesef elinde müşteri çeki bulunan ve bunları banka iskonto kredisi veya faktoring işlemleriyle nakit paraya çevirmeye çalışan firma ve şahıslar merkez bankasının ve dolayısıyla diğer tüm bankaların yaşadığı nakit rezerv sıkıntısı nedeniyle neredeyse tüm işlemleri askıya aldılar. Kurban bayramı öncesinde faktoring firmaları vade ve tutar gözetmeksizin çek kabul etmezken ağustos ayının son haftasında belirli firmalar 40-50 bin tl tutara kadar kısa vadeli olmak şartıyla birtakım evraklara işlem yapma girişiminde bulundular.


KRİZİN ETKİLERİ DALGA DALGA TÜM SEKTÖRLERE YAYILIYOR

İnşaat ve Tekstil sektörü ticari hacmin büyük bir bölümü çek ile çeviren sektörler nakit akışını sağlayamadıkları için büyük sorun yaşamaktalar ve hükümetin bu konuya müdahalesini beklemekteler.

Her zaman olan bir durum da şu ki bu dönemde nakit paraya sıkışan ve elinde çek senet gibi evrak olanların artmasıyla bu konu üzerine çalışan fırsatçılar piyasada anında çoğaldı ve fahiş oranlarla ve akıl almaz ipotek ve teminatlarla bahsi geçen evraklara işlem yapma vaadi sunuyor.

BDDK tarafından onaylı faktoring şirketlerinin güncel listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye deki faktoring şirketlerinin tam listesi


Ayrıca Bakınız : Stagflasyon Nedir? Türkiyede Stagflasyon Var mı?


Ayrıca Bakınız : İşletme Finansmanı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Nakit Yönetimi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Bütçe Nedir? Nasıl Oluşturulur?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir