Babalar Gibi Satarım Kimin Sözüdür?

Kemal Unakıtan Kimdir? hayatı

Babalar Gibi Satarım : AKP’li Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın meşhur sözüdür.

Bu “satma” konusu Türkiye’nin son dönem siyasileride bir hastalık konusu haline gelmiştir. Mutlaka elde ne varsa satmak bir meziyetmiş gibi değerlendirilmektedir.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AKP hükumetlerinin en renkli simalarından biriydi. Unakıtan, yaptı ğı açıklamalardaki farklı üslubu ve konuşmasıyla daima gündemi belirleyen bir isim olmuştu.

Muhalefetin istifaya çağırdığı Unakıtan, kaçak villa, oğlunun mısır ithalatı, Galataport, Tüpraş’taki hisse satışı gibi birçok tartışmalı konunun odağında yer aldı. Başbakan Erdoğan, ondan “Ke mal Ağabey” diye söz ediyordu.

Kemal Unakıtan, “Babalar gibi satarım” sözünü siyasi literatüre kazandıran kişidir.

Petkim özelleştirmesine ilişkin olarak Unakıtan’ın söylediği bu cümle, daha sonra Tekel’in satışı için de sarf edildi.

kemal unakutan babalar gibi satarım
kemal unakutan babalar gibi satarım

Maliye Bakanı, özelleştirmede izlenen politikayı ise “Satışa çıkıyoruz, parayı veren düdüğü çalar”, “Kârlı, kârsız ne varsa satacağız” sözleriyle açıklıyordu.

2006 bütçe görüş melerinde muhalefetin gündeminde yine Unakıtan vardı. Bütçe görüşmelerinde CHP Genel Başkanı Baykal, Unakıtan’ı kürsüden istifaya davet etti. Görüşmeler sırasında CHP’li vekiller, Maliye Bakanı’na Unakıtan soyadlı kişilerin kurduğu şirketleri sordu. Bakan Unakıtan ise kendisine has üslubuyla cevap verdi: “Ne yiyecek bu çocuklar. Devlete girip de ihale mi almışlar? Adama, ‘Soyadımı taşıma’ mı diyeceğim? Soyadınımı değiştirecek, babası Maliye Bakanı oldu diye?”.

Son olarak “kaçak villa” tartışmasıyla gündeme gelen Unakıtan, bu konuda “Çocuklarım rahat etsin diye imar iznini bekliyorum” diyordu. Maliye Bakanının, villa tartışmasıyla ilgili son yorumu “Kemal Ağabey’le bu kadar uğraşmayın” oldu.

Kemal Unakıtan Kimdir?

Kemal Unakıtan kimdir, Kemal Unakıtan, 14 Şubat 1946 tarihinde Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Domurcalı köyünde doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Hidayet’tir. İlk, orta ve lise tahsilini Edirne’de tamamladı.

Kemal Unakıtan Kimdir? hayatı
Kemal Unakıtan Kimdir? hayatı

Gazi Üniversitesi, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni 1968 yılında bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak çalıştı.

BİRKO Ticaret ve Sanayi AŞ’de Genel Müdür Yardımcısı ve Mali Koordinatör, Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları’nda (SEKA) Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı, Bahariye Mensucat’ta Genel Müdür, Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyesi, BEM Dış Ticaret Şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı, Family Finans’ta Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

22. Dönem İstanbul Milletvekili. 58, 59 ve 60. Hükümetlerinde Maliye Bakanlığı görevinde bulundu. 22 Temmuz 2007’de Ak Parti’den Eskişehir milletvekili seçilen Unakıtan, 60. hükümette de Maliye Bakanı olarak görev aldı ancak 1 Mayıs 2009 günü yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi Mehmet Şimşek‘e devretti ve kendisi kabine dışında kaldı.

İngilizce bilen Kemal Unakıtan, Aysen hanım ile evlidir ve Abdullah Unakıtan, Zeynep ve Fatma adında 3 çocuk babasıdır.

Tekrar milletvekilliğine aday olmayacağını belirten Kemal Unakıtan’ın Türk siyasi tarihine geçen bazı sözleri şunlar:

  • Babalar gibi satarım. (PETKİM, TÜPRAŞ özelleştirmeleri.)
  • Parayı veren düdüğü çalar. (Özelleştirmeler için.)
  • Sıcak paradan korkmayın. Faizlerin yüksekse, mama dağıtıyorsan, gelecek onlar da gagalayacak. (Spekülatör George Soros’un sıcak paraya önlem sözlerine.)
  • Ne yiyecek bu çocuklar? Soyadını mı değiştirecek babası Maliye Bakanı oldu diye? (Çocuklarının kaç şirket kurduğu eleştirilerine.)
  • İstihdamdaki vergi yükünü hafifleteceğiz, ancak bana vergi konusunda yamuk yapmayın. (İşadamlarına)
  • Galataport Galatamort oldu. (İhalenin iptali üzerine.)
  • Rabbim Cleveland dedi. (Ahsen Unakıtan eşinin ABD’de tedavisine nasıl karar verdiklerini anlatırken.)

Kemal Unakıtan 12 Ekim 2016 tarihinde İstanbulda vefat etmiştir.


Ayrıca Bakınız : Cumhuriyetin ilk milyoneri kimdir?


Ayrıca Bakınız :Türkiye’ye İlk Yatırımı Hangi Ülke Yapmıştır?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir