2019’da Enflasyon ve Zam Beklentileri

Geride bıraktığımız 2018 yılı iş çevreleri, firmalar, ve çalışanlar için son dönemde meydana gelen ekonomik dargınlık ve kriz ortamı nedeniyle pek maalesef pek iyi geçmedi. Geçen ekonomik sıkıntılı yılın ardından 209 yılında ekonomi hangi seviyede olacak, enflasyon düşecek mi ve çalışanların maaş, asgari ücret ve zam beklentileri nedir.

Enflasyon Nedir?

Enflasyon, kolay anlamda, belirli bir müddet içerisinde ücretlerin ne kadar arttığını gösteren bir veridir. Üretici ve tüketici ücret endeksi olarak ayrılır ve ilkinde üreticiye yansıyan ücret artışlarını, ikincisinde ise tüketici yansıyan ücret artışlarını gösterir.

GSYH, cari açık, işsizlik gibi verilerle birlikte ülkedeki en ehemmiyetli ekonomik göstergelerden birisidir. Refah düzeyi en yüksek olan birinci sınıf ülkelerde enflasyon oranları senelik % 0,5 ile % 3 arasında değişir. Sıfırın altındaki enflasyonun ekonomiye zarar getireceği bilindiği için bu aralık, enflasyonun optimum düzeyidir.

Gelişmekte olan ülkelerde ise bu oran vasati %5 ila %10 arasında olmaktadır. Bunun üzerindeki düzeyler, ekonomide kötüye seyiri gösterir.

Önümüzdeki Yıllar İçin Enflasyon Arayışı Nedir?

Türkiye’de, 2018 Ekim ayı itibari ile enflasyon oranı % 25,24 gibi oldukça yüksek bir düzeydedir. Bu sayı, dünyadaki en yüksek enflasyon veren ülkelerden biri olmamızı sağlamıştır. Ekonomistler, 2018 senenini bu sayıdan biraz daha düşük bir enflasyon ile kapatacağımızı öngörmektedirler. 2018 sene sonu enflasyonunu ekonomistler 20 % civarında hesaplamaktadırlar.

Dünya’nın en hatırlı ekonomik örgütlerinden OECD’nin yeni yayınladığı raporda, Türkiye’nin 2019 ve 2020 seneninde ne gibi bir enflasyon ile karşılaşabileceği yazmaktadır. OECD raporlarına göre 2019 seneninde enflasyon oranımız %19,5 düzeyinde olacaktır. Bu düzey 2020 seneninde ise %10,7 civarına kadar düşecektir. %10 civarı bile oldukça yüksek olsa da geçirdiğimiz sıkıntıları bir miktar azaltabilecektir.

OECD raporuna göre 2019 enflasyon oranından kaçabilmemiz pek olası gözükmüyor. 2020 yılında bu oranın azalması için ise doğru ekonomik adımları atmamız gerekiyor. İlk yapılması gerekenin ise yatırımcıların güvenini yine kazanmak olduğunu söylüyor OECD.

2019’da Aylık Zamları Ne Oranda Olacak?

Peki enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir ortamda çalışanlar nasıl etkilenecek? Memurlara, asgari fiyata ne kadar zam yapılacak? Bu suallerin yanıtları da ağır ağır gündeme oturmaya başladı.

Hükümetin son izahlarına göre 2019 yılının ocak ayında emekli memurların aylıklarına % 4 artı enflasyon farkı kadar zam yapılacak. Asgari fiyat ve memur aylıkları ile ilgili ise daha bir izah yapılmadı. En net bilgilere erişmek için en azından aralık ayına kadar beklemek gerekebilir. Bunun yanında, sendikaların yaptıkları açıklamalara göre aylık zamları en az enflasyon oranında olmalıdır.

Enflasyonun altında izah eden bir zam miktarı çalışanların varlıklarının reel olarak azalması mananına geliyor. Enflasyon oranında izah eden bir zam ise çalışanların hayatlarını en azından 2018’deki gibi idare edebileceklerini söylüyor bizlere.


Ayrıca Bakınız : Nakit Yönetimi Nedir?


Metabilgi tarafından yayınlanan “2019’da Enflasyon ve Zam Beklentileri” başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir