Osaka G20'de Donald Trump, Xi Jinping'in Huawei Taleplerini Yayladı

Amerika Birleşik Devletleri, Çin telekom ekipmanı üreticisi Huawei Technologies'e ürün satışlarına devam edecek, Başkan Donald Trump, Cumartesi günü Osaka’daki G20 sonrası basın toplantısında yaptığı konuşmada,

Davanın halka açık bir şekilde Çin’e teslim olmasının bir teslim olduğu anlaşılıyor.

ABD Ticaret Bölümü, 16 Mayıs’ta yürürlüğe girerek, dünyanın en büyük telekom ekipmanları üreticisi olan Huawei’yi İşletme Listesine ekledi. Sonuç olarak, hiçbir Amerikan şirketi, Sanayi ve Güvenlik Bürosundan önceden onay almaksızın, ABD İhracat İdaresi Yönetmeliği kapsamındaki Huawei ürün ve teknolojilerini satamaz veya lisanslayamaz.

Son haftalarda Pekin, Trump yönetiminden çekilme talebinde bulundu. atama. Örneğin Perşembe günü, Wall Street Journal Huawei’nin kaldırılmasının bir ticaret anlaşmasının Çin’in üç ana şartından biri olduğunu bildirdi. Diğer iki talep, Trump'ın 1974 Ticaret Kanunu'nun 301. Bölümünde uyguladığı tarifelerin kaldırılması ve Washington'un Çin'in Aralık 2018'de kararlaştırılanların üzerinde ABD mallarını satın alma çabalarının sona ermesiydi.

Varlık Listesi yasağına uymaya başladı, ancak Intel, Qualcomm ve diğer yonga tedarikçileri, Amerikan yetkililerinin Amerikan ulusal güvenliği için bir tehdit oluşturduğuna inandığı Huawei yasağını hafifletmek için Trump yönetimini lobi yaptı. Washington, Çin casusluğunu engellemek için Amerikalı müttefikleri, yakında inşa edilecek 5G telekomünikasyon ağlarında Huawei ekipmanlarını kurmamaya ikna etmeye çalışıyor.

Trump, bu çabalarını Cumartesi günü Huawei kampanyasının “Çin’le“ ticaret savaşı ”denilen bir avantaj elde etmek için sadece bir taktik.

Trump, Osaka basın toplantısındaki bir gazetecinin sorusuna yanıt olarak, Huawei’yi Varlık Listesi’nden çıkaracağını onaylamayı reddetti ve konuyla ilgili Pazar veya Salı günü yapılacak bir toplantı olacağını söyledi. Bununla birlikte, cumhurbaşkanının ilk sözleri, yönetiminin, yüksek teknolojili Amerikan ürünlerinin, Çin'deki şirkete akışını sürdüreceğini açıkça belirtti.

Trump, Huawei hakkındaki az önce imtiyazını açıkladı ZTE’nin geçen Mayıs ayında ]başka bir büyük Çinli telekom-ekipman üreticisi. Çin hükümdarı Xi Jinping'e “kişisel bir iyilik” olarak tanımladığı şeyde Trump, ZTE'yi Varlık Listesinden çıkardı.

Trump, Osaka’daki basın toplantısındaki ilk yorumunda Huawei’nin ticari görüşmeler sonunda karar vereceğini söyledi. Muhtemelen bu, şirketin Amerikan ağ operatörlerine telekomünikasyon ekipmanı satmasını engellemek için geçen ay yönetiminin çabalarına bir atıfta bulunuyor – geçen ay Trump, konuyla ilgili bir yönetici emri yayınladı – ve belki de Adalet Bakanlığı’nın Huawei ve onun cezai kovuşturmalarına atıfta bulundu. Mali işler sorumlusu, Meng Wanzhou. ABD, şu anda Vancouver'da bulunan Meng'e iade talebinde bulundu.

Trump, basın toplantısında Çin mallarına herhangi bir ek tarife uygulamayacağına da değindi. Daha önce, bu tür ek 325 milyar dolarlık bir tarife yapmakla tehdit etmişti.

Diğer açıklamalarda Trump, ticari görüşmelerin devam edeceğini ve Çin’in Amerikan çiftlik ürünleri almaya başlamayı kabul ettiğini belirtti.

Onları Osaka basın toplantısında ayrıntılı bir şekilde anlattı, olağanüstü bir şey değildi, görünüşe göre Çin’in birincil ürünlerini satın almak için Amerikan ulusal güvenliğini daha da yavaşlatıyor.

Amerikan cumhurbaşkanı sonunda bunu yapmadığını söyleyebilir, ancak Xi Jinping’in, Amerikalı meslektaşıyla geniş kitlelere duyurulan taleplerini yerine getirmeye zorlayarak patronunu dünyaya gösterdiği açıktır.

Görünüşe göre Trump Çin'e yeni teslim oldu.

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir