17 Ocak 1995 Kobe Japonya Depremi

Kobe Depremi Nedir Japonya

Halk arasında gerçekleştiği bölgenin adıyla anılan Kobe Depremi, gerçek adıyla ise Büyük Hanshin depremi Japonyada gerçeklemiş tarihin en yıkıcı etkisine sahip felaketidir.

17 Ocak 1995 tarihinde Japonya’nın Kobe şehrinde gerçekleşmiş olan bu yer sarsıntısı (deprem) beraberinde binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur.

Kobe Depremi Hakkında Bilgiler

Depremin Adı Büyük Hanshin Depremi
Yeri ve Merkezi Kansai Bölgesi, Kobe Kenti / Japonya
Bilinen AdıBüyük Kobe Depremi / Felaketi
Tarih 17 Ocak 1995
Büyüklük (Richter ölçeği)7,2
Ölüm ve Kayıp Sayısı6200 kişi ve üzeri

Kobe Depreminin Büyüklüğü

17 Ocak günü mahalli saatle sabah 05:46’da gerçekleşmiş olan Kobe depremi, Richter ölçeğine göre 6,9 büyüklüğünde gerçekleşmiş fakat merkez üssü ölçümlerine göre 7,2 büyüklüğünde kayıt altına alınmıştır. Kobe Depremi bölgede ciddi bir felakete ülkede ise birçok olumsuz sonuçlara yol açmıştır.

Kobe Depremi Nedir Japonya,
Kobe Depremi Etkileri Japonya

Kobe’de gerçekleşen ve yerin 17,6km derininde gerçekleşmiş olan Kobe depremi, Japonya tarihinde gerçekleşmiş olan en şiddetli depremler arasına girmiştir. Japonya’yı sallamış olan Kobe depremi, dünya tarihine de geçmiştir. Dünya tarihi süresince gerçekleşen bir yer sarsıntısı ilk kez bir gökdelenin felaketine sebep olmuştur.

Tarihte gökdelenleri etkileyen ilk deprem doğa olayı Kobe Depremidir.

Kobe Depreminin Sonuçları

Japonya ekonomisinin de bel kemiğini kıran Kobe depremi, Japonlar içinde çok ciddi bir ekonomik krizi de beraberinde getirmiştir. Japonlar bu yüzden 20. asırı Kobe depremi nedeniyle kayıp yılolarak lanse ederler. Öyle büyük bir felaket yaşanmıştır ki bu depremle, takriben 200 milyar dolarlık bir hasar oluşmuştur ki, bu o dönem için günümüze göre çok yüksek bir tutardır.

1995 yılı Kobe Depremi nedeniyle Japonlar tarafından kayıp yıl olarak ilan edilmiştir.

Deprem sonrasında yapılan araştırmalar depremin toplam 6,434 kişinin hayatına mal olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra 43,792 kişi de yaralanmıştır. Bu yaralılar arasında vaziyeti çok ağır olanlar ve hem de uzuv kayıpları yaşayanlar da mevcuttur. Ayrı olarak depremin sebep olduğu yerel yıkım sonrasında Kobe’de zarar gören yapılar tekrar onarılamayacak kadar hasarlı olduğundan 310 bin kişinin bölgeyi ayrılması neticenini da doğurmuştur.

Kobe Depremi Sonra Kobe Halkı Şehri Terketti

Japonya’nın en ehemmiyetli şehirlerinden biri olan Kobe’nin nüfusunun takriben 1,5 milyon olduğu düşünülürse, 310 bin kişinin bölgeden ayrılması depremin büyüklüğünü gözler önüne sermektedir. Japonya tarihi incelendiğinde ülkenin bu güne kadar resmi kayıtlara geçmiş en ölümcül depremi 1923 yılında yaşanmıştır. Büyük Kanto depremi olarak da hatıralan bu deprem beraberinde yaklaşık 105 bin kişinin hayatına mal olmuştur.

Japonya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Kobe’nin nüfusunun takriben 1,5 milyon olduğu düşünülürse, 310 bin kişinin bölgeden ayrılması depremin büyüklüğünü gözler önüne sermektedir. Japonya tarihi incelendiğinde ülkenin bu güne kadar resmi kayıtlara geçmiş en ölümcül depremi 1923 yılında yaşanmıştır. Büyük Kanto depremi olarak da hatıralan bu deprem beraberinde yaklaşık 105 bin kişinin hayatına mal olmuştur.

Büyük Kobe Depremi Sonrası Japonya Tarafından Yapılan Çalışmalar
Büyük Kobe Depremi Sonrası Japonya Tarafından Yapılan Çalışmalar

Japonya’yı derinden sallayan Kobe depremi sonrasında gerek civar ülkelerden gerekse de ülkenin en tanınmış ticari markaları finansal bağışta bulunmuştur. Şehir Japonya hükümetinin deprem sonrasında hayata geçirdiği yenileme tasarısı sayesinde kısa bir müddette yine yapıldı ve daha önceki günlerine geri döndü. Bu depremle birlikte yapı mevzuatında da iyileştirmeye giden Japon hükümeti yeni yapılanmalara karşı çeşitli şartlar getirdi ve bu yapıların daha sağlam olmasını sağladı.

Yaşanan her bir yer sarsıntısı sonrasında kendisini geliştiren Japonya yer sarsıntısı ülkesi olmanın zorluklarını her 10 ile 15 senede bir ağır bir şekilde denese de her depremden yeni bir şeyler öğrenmeyi de muvaffak olarak daha da güçlenmektedir.


Büyük Kobe Depremi Nedir, Ne Zaman Olmuştur, Büyük Hanşin /
Hanshin Depremi 1995 Felaketleri başlıklarını içerek bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Distopya ve Ütopya Nedir?


Ayrıca Bakınız : Cumhuriyetin ilk milyoneri kimdir?


Ayrıca Bakınız : Türkiye’ye İlk Yatırımı Hangi Ülke Yapmıştır?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir