İnsansı Robotlar ve Geleceği

insansı robotlar ve geleceği

Bilim ve teknoloji her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Son dönemde özellikle mekatronik ve robotik alanında birçok hızlı ve inovatif gelişme gerçekleşti.

Öncelikle robot kavramından kısaca bahsetmek gerekirse, robot terimi bir işi gerçekleştiren mekanik yapı anlamına gelmektedir. Yürüme, hareket etme, boyama, vurma – darbeleme, üzerinde taşıma vs gibi birçok fonksiyonu gerçekleştiren elekromekanik sistemlerin genel adı robot olarak literatürde bulunmaktadır.

Günümüzde makine endüstrisinin geldiği noktada birçok robot üretim tesislerinde kullanılmaktadır. Fabrikalardaki bant sistemleri, kaynak robotları, lojistik sektöründeki yükleme ve taşıma robotları vs. 

Hal böyle olunca ağır ve zahmetli iş gücünün, insanlara göre çok daha hızlı ve daha az maliyetli alternatifi olan robotlara aktarılması kaçınılmaz oldu.

ROBOTLAR İNSANLARIN YERİNİ ALACAK MI?

Teknolojinin geldiği son noktada robotik ve mekatronik bu zamana kadar birtakım önceden planlı işleri gerçekleştiren, bir insan kadar esnek ve kabiliyetli olamayan robotların bu özelliklerini geliştirmeye odaklandılar.

Ve son teknoloji ürünü bir insan veya hayvan kadar esnek hareket edebilen, zorlu zemin şartlarında hareket edebilecek yeteneği geliştiren ve daha da önemlisi öğrenebilen robotlar geliştirilmeye başlandı.

Boston Dynamics şirketi tarafından video ve görselleri paylaşılan bu robotlar robotik sektörünün geldiği son noktayı açıkça gözler önüne seriyor.

DANS EDEN ROBOT KÖPEK

Bu videoda Boston Dynamics şirketinin geliştirdiği müziğe tepki veren ve fiziksel kabileyi yüksek derecede geliştirilmiş bir robot köpeğin dansını şaşkınlık ve hayranlığın karışımı duygular içinde izliyoruz.

Şaşırmamak ve hayranlık duymamak elde değil.

Boston Dynamics isimli robotların fiiziksel edimleri üzerine çalışan ve belkide dünyanın en başarılı şirketi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gelişmelerini yakından takip etmek için resmi web adresine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Bağlantı : Boston Dynamics – Robot Geliştiren Firma

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir