Elektrikli Otomobiller ve Geleceği

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER VE ULAŞIM ARAÇLARININ ORTAYA ÇIKIŞ FİKRİ

2010 yılından bu yana yenilenebilir ve dönüştürülebilir enerji alanlarında dünya genelinde muazzam çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaları birçok bilim insanı, çeşitli şirketler, şahıslar ve devletler yürütmektedir.

Yıllardır süregelen, dünyanın sahip olduğu mevcut enerji kaynaklarının tükenebileceği söylemi ve özellikle petrol türevi enerji kaynaklarının yarattığı çevre kirliliği yenilenebilir enerjiye yönlenmek için en büyük iki unsurdur.

Yenilenebilir enerji ve karbon kaynaklı enerji kaynaklarının kullanılmaması için yapılan belkide en büyük çalışma elektrikli ulaşım araçları ve otomobillerdir. Otomobiller ticari piyasaya sürüldüğünden beri karbon salınımı yüksek ve benzin – mazot gibi petrol türevi yakıtlar kullanan motorlar ile üretilmektedir. Bu motorlar benzin motorin veya lpg gibi petrol türevlerini tüketir ve yanma sonucu yüksek oranda karbon ve ekzos gazı salımı gerçekleştirir. Birçok kehanete göre hem enerji kaynaklarının tükenmesi hemde ekosistemin bozulmasının ana nedeni otomobil ve ulaşım araçları olacaktır.

NEDEN ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER

Elektrik enerjisini dinamik enerjiye çevirmek gibi yenilikçi ve inovatif bir bakış açısı birçok otomobil üreticisinin dikkatini çekmiştir. Eski düzen diesel ve benzinli içten yanmalı motorlar yerine yenilikçi elektrikli otomobiller ve ulaşım araçları fikri. Tabii bu fikrin uzun vadede muazzam bir pazar yaratacağı ve karlı bir yatırım olması ihtimali de birçok yatırımcıyı ayrıca cezbetmiştir.

İNOVATİF BİR DEVRİM VE GELECEĞE DÖNÜŞÜM

Elektirkli otomobiller ve ulaşım araçları gerçekten bulunduğumuz yüzyılın en inovatif ve yenilikçi yaklaşımıdır. Hızla ilerleyen teknoloji, mühendislik ve açık fikirli yaklaşımlar bu fikrin hayata geçmesini sağlamıştır.

Önde gelen birçok otomobil markası öncelikle konsept olarak elektrik motoruna sahip araçlarını tasarlayarak görücü karşısına çıkarmıştır. Bu konsept modeller kısa zamanda piyasaya sürülerek bir pazar yaratılmaya başlanmıştır.

Ülkemizde ise henüz yeni yeni yollarda görmeye başladığımız elektrikli otomobiller ilerleyen zamanda göreceğimiz otobüs, kamyon vs. ulaşım ve taşıma araçları bu teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğini ve artık son kullanıcıya ulaşmaya başladığının apaçık kanıtı niteliğindedir.

Şunu belirtmekte fayda var, fazlasıyla teknik ve mühendislik çalışmalar sonucu ortaya çıkan elektrikli otomobiller piyasada kendine yer edinmeye çalışsa da hala geliştirilmekte olan ve üzerinde çalışılan bir teknolojidir.

 

Yazıya eklemek istedikleriniz veya yayınlanmasını istediğiniz yazı,içerik ve makaleleriniz için: info@metabilgi.com

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir